Simona Halep (locul 4 WTA) a repurtat o victorie in fata jucatoarei din Croatia Ana Konjuh (locul 39 WTA), scor 6-4, 7-6 (2), calificandu-se astfel in sferturile de finala ale turneului de la Sankt Petersburg, informeaza digi24.ro.

Update 15.17- Simona Halep va juca cu Natalia Vikhylantseva in sferturile de finala.

Partida a durat o ora si 38 de minute. Pe parcursul acesteia, Halep a reusit 3 asi, a savarsit 2 duble greseli si a cedat serviciul de trei ori.

"Stiam ca adversara are lovituri puternice, dar am reusit sa le contracarez. Sunt bucuroasa ca ma aflu la Sankt Petersburg si ca sunt apta din punct de vedere fizic, dupa Openul Australiei. Voi juca impotriva unei rusoaice in turul urmator, va fi un meci dificil, pentru ca publicul va fi de partea adversarei, dar eu voi incerca sa savurez jocul",
a spus Simona Halep dupa meci, potrivit prosport.ro.

In etapa urmatoarea, romanca va performa impotriva invingatoarei dintre Natalia Vikhylantseva si Daria Kasatkina.