Nationala de rugby a Romaniei a castigat, sambata, scor 21-18, in deplasare, cu Spania, in al doilea meci din Cupa Europeana a Natiunilor.
Romania a fost condusa, cu scorul 13-5, la pauza, de iberici, dar a adunat 16 puncte in repriza secunda si s-au impus in partida de la Madrid. Macovei a reusit primul eseu pentru Romania, in minutul 27, cand spaniolii conduceau cu 6-0. Cursa de urmarire a inceput in minutul 44, cu eseul lui Poparlan. Vlaicu s-a remarcat din minutul 46. Cu patru transformari, Vlaicu a adus victoria Romaniei in meciul din Spania, informeaza MEDIAFAX.

Romania a invins Portugalia, scor 39-14, intr-o partida desfasurata „Cluj Arena”, in primul meci din 2016 din Cupa Europeana a Natiunilor. In urmatoarea confruntare, Romania o va intalni pe Rusia pe 27 februarie, la Iasi.