Nationala de handbal feminin a Romaniei s-a calificat, duminica, la Kolding, in sferturile de finala ale Campionatului Mondial din Danemarca, dupa ce a eliminat in optimile competitiei, cu scorul de 25-22 (13-8), chiar detinatoarea titlului, Brazilia.

Marcatoarele Romaniei au fost Bradeanu 7 goluri, Neagu 6, Nechita 5, Buceschi 3, Ardean-Elisei 3, Geiger 1, iar pentru Brazilia s-au remarcat Rodgrigues 5 si Amorim 4 reusite.

Intr-un alt meci din optimi, Norvegia a trecut de Germania, cu scorul de 28-22 (15-10), iar ultimele doua confruntari ale zilei sunt cele dintre Danemarca-Suedia si Olanda-Serbia, in timp ce luni se vor juca partidele Polonia-Ungaria, Muntenegru-Angola, Spania-Franta si Rusia-Coreea de Sud.

Nationala tricolora a incheiat, vineri seara, grupa D pe locul 4 obtinand urmatoarele rezultate: 47-14 (23-3) cu Puerto Rico, 36-20 (18-12) cu Kazahstan, 18-26 (12-13) cu Spania, 22-26 (10-13) cu Norvegia si 27-30 (16-17) cu Rusia.

Obiectivul nationalei Romaniei la CM din Danemarca a fost clasarea pe unul din primele opt locuri, care este deja indeplinit prin calificarea in sferturi.

Partidele din sferturile de finala se vor disputa in 16 decembrie, semifinalele in 18 decembrie, si finalele pentru medalii, precum si meciurile pentru locurile 5-6 si 7-8, in 20 decembrie.

Campionatul Mondial reprezinta si un criteriu de calificare la Jocurile Olimpice de la Rio, castigatoarea competitiei obtinand calificarea direct, in timp ce echipele de pe locurile 2-7, alaturi de alte sase echipe cu cel mai bun ranking continental, vor avea drept de joc la turneele preolimpice, programate intre 8-10 aprilie 2016. Echipele calificate la turneele preolimpice vor fi anuntate de IHF dupa incheierea CM din Danemarca.

La editia din 2013, echipa Romaniei s-a clasat pe locul 10, ultima medalie mondiala – argint – datand din 2005, scrie MEDIAFAX.

Echipa Romaniei este singura din lume care a participat la toate editiile Campionatului Mondial.