Sport 18 Iunie 2015 17:11
Jucatoarea de tenis Simona Halep, locul 3 WTA si cap de serie numarul 1, a invins-o, joi, cu scorul de 6-1, 6-3, pe sportiva ceha Klara Koukalova, locul 92 WTA, venita din calificari, intr-un meci din optimile de finala ale turneului de categorie Premier de la Birmingham.

Halep a intampinat o palida opozitie, avand nevoie doar de 51 de minute pentru a trece in sferturile de finala ale competitiei. In faza urmatoare, romanca va juca, vineri, impotriva invingatoarei dintre Barabora Strycova (Cehia), locul 28 WTA si cap de serie numarul 10, si Kristina Mladenovic (Franta), locul 43 WTA.

Halep si Strycova, 29 de ani, s-au mai intalnit de doua ori, scorul fiind egal 1-1. Sportiva ceha s-a impus in 2010, in calificarile turneului de la Paris, cu scorul de 6-1, 6-4. Acelasi scor, dar pentru Halep, a fost inregistrat anul trecut, in turul I al turneului de la Beijing. In schimb, Simona Halep a fost invinsa in 2014, in prima mansa a turneului de la Paris, cu scorul de 7-6 (1), 6-4, de Kristina Mladenovici, in singura lor disputa.

Calificarea in sferturile de finala este recompensata la Birmingham cu 16.725 de dolari si 100 de puncte WTA, scrie MEDIAFAX.