Sport 14 Mai 2015 18:34
Jucatoarea de tenis Simona Halep, locul 2 WTA, a obtinut, joi, prima victorie in fata americancei Venus Williams, locul 16 WTA, scor 6-2, 6-1, calificandu-se in sferturile de finala ale turneului Premier 5 de la Roma, in care va evolua impotriva Alexandrei Dulgheru, locul 72 WTA.

Halep a invins-o pe sora mai mare a liderului WTA, Serena Williams, dupa 61 de minute, urmand a evolua in premiera impotriva compatrioatei ei Alexandra Dulgheru, care a trecut, tot joi, de rusoiaca Ekaterina Makarova, locul 8 WTA, cu scorul de 6-4, 6-3, scrie MEDIAFAX.

Simona Halep s-a mai intalnit de trei ori cu Venus Williams, de fiecare data impunandu-se aceasta din urma, in 2012 la Madrid, scor 6-1, 4-6, 7-6 (6), tot in 2012, la Roma, scor 6-3, 6-4 si in 2013, la Tokyo, scor 4-6, 7-5, 6-3. Accederea in sferturile de finala ale competitiei de la Foro Italico este recompensata cu un premiu de 46.000 de euro si cu 190 de puncte WTA.

A treia romanca prezenta pe tabloul principal al turneului de la Roma, Irina-Camelia Begu, locul 31 WTA, va evolua impotriva Victoriei Azarenka (Belarus), locul 29 WTA, in ultimul meci de pe Arena Centrala, meciul fiind programat sa inceapa nu inainte de ora 22.00.