Rapid Bucuresti a invins, duminica, in deplasare, cu scorul de 1-0, echipa Steaua, in derbiul etapei a XVIII-a a Ligii I, unicul gol al meciului fiind marcat de Marcel Gecov, in minutul 60.

Daniel Niculae i-a pasat lui Rui Miguel, acesta a ridicat o minge peste apararea stelist, Gecov a preluat pe piept si a marcat de la noua metri in dreapta lui Cojocaru. Acesta a fost primul gol marcat de Rapid dupa 398 de minute in Liga I. Este prima victorie obtinuta de Rapid dupa etapa a VII-a.

Jucatorii stelisti au lovit bara de doua ori, in prima repriza prin Papp si in a doua prin Tanase, scrie MEDIAFAX.

Steaua: Cojocaru - Papp, Luchin (Bourceanu '46), Varela, Guilherme - Breeveld (Stanciu '63), Filip - Popa, Chipciu, Tanase - Tucudean (Rusescu '55). Antrenor: Constantin Galca.

Rapid: Buchta - Sapunaru, Borda, Cmovs, Josl - Garai, Gecov, D. Niculae (Cerlinca '90) - Meulens (Al. Dan '80), Benson, Pancu (Rui Miguel '52). Antrenor: Cristian Pustai.

Cartonase galbene: Ad. Popa '31, Luchin '35, Rusescu '62, Tanase '73, Filip '87 / Meulens '69, Sapunaru '72, '90+3, Garai '82

Cartonas rosu: Sapunaru '90+3

Meciul a fost arbitrat de Cristian Balaj, ajutat de Adrian Radu Ghinguleac si Sebastian Eugen Gheorghe. Arbitri aditionali au fost Marian Balaci si George Radulescu, iar rezerva Stelian Slabu. Observatorii partidei au fost Augustus Constantin si Paul Cazan.

Suporterii Stelei de la Peluza Nord au afisat urmatoarele bannere: "Dintr-un club cu renume, ai o clona fara nume", "Promiteti un club curat, dar de bani v-ati agatat", "CSA la DNA" si "Gigi cu generalii, nu stiu cum sa imparta banii".

La partida au asistat 9.437 de spectatori, intre care 1250 de rapidisti.