Simona Halep a fost invinsa, marti, cu scorul de 6-4, 6-0, de rusoaica Ekaterina Makarova, locul 11 WTA si cap de serie numarul 10, in sferturile de finala ale Australian Open.
Sportiva din Rusia s-a impus dupa un meci care a durat o ora si noua minute. In faza urmatoare, Makarova va juca impotriva invingatoarei din meciul Maria Sarapova (Rusia, locul 2 WTA) - Eugenie Bouchard (Canada, locul 7 WTA), care se disputa tot marti. La actuala editie a turneului de la Melbourne, Halep si-a egalat performanta reusita cu un an in urma, calificarea in sferturi. Romanca, aflata la prima infrangere in 2015, isi va pastra locul 3 WTA si dupa incheierea acestei competitii, scrie MEDIAFAX.

Prezenta in sferturi este recompensata la Australian Open cu 430 de puncte WTA si un cec in valoare de 340.000 de dolari australieni (240.000 de euro), in timp ce semifinalista primeste 650.000 de dolari australieni (aproxiamtiv 450.000 de euro) si 780 de puncte WTA.