Jucatoarea de tenis Serena Williams a castigat finala la US Open dupa ce a invins-o pe daneza Caroline Wozniacki, scor 6-3, 6-3, dupa o ora si 15 minute de joc.

Cu al 18-lea titlu de Grand Slam, Williams le egaleaza pe Chris Evert si Martina Navratilova, doar germanca Steffi Graf avand mai multe trofee de acest fel, 22.

Serena are 63 de titluri WTA in palmares, dintre care sase castigate in 2014.

La Flushing Meadows, Williams, antrenata de francezul Patrick Mouratoglou, nu a pierdut niciun set in sapte meciuri. Wozniacki, 24 de ani, a jucat a doua finala de Grand Slam, dupa cea pierduta in 2009 tot la US Open.