Sport 2 Iulie 2014 10:41
Belgia s-a calificat in sferturile de finala ale Cupei Mondiale, in urma victoriei de marti, de la Salvador, cu scorul de 2-1, dupa prelungiri, SUA.

Pentru Belgia au marcat De Bruyne '93 si Lukaku '105, iar pentru SUA a inscris Green '107, informeaza MEDIAFAX.

Belgia : Courtois - Alderweireld, Van Buyten, Kompany, Vertonghen - Witsel, Fellaini, De Bruyne - Mertens (Mirallas '61), Origi (Lukaku '91), Hazard (Chadli '111). Selectioner: Marc Wilmots

SUA: Howard - Johnson (Yedlin '32), Gonzalez, Besler, Beasley, Cameron - Jones, Zusi (Wondolowski '72), Bradley, Bedoya (Green )- Dempsey. Selectioner: Jurgen Klinsmann

Cartonase galbene: Kompany '42 / Cameron '18

Arbitri: Djamel Haimoudi (Algeria) - Redouane Achik (Maroc), Abdelhak Etchiali (Algeria) - Norbert Hauata (Tahiti).

In sferturile de finala, Belgia va intalni Argentina, care a trecut de Elvetia, scor 1-0, dupa prelungiri.