Sport 5 Iunie 2014 10:53
Echipa nationala a Romaniei a fost invinsa, miercuri, cu scorul de 2-1, de reprezentativa similara a Algeriei, calificata la turneul final al Cupei Mondiale din Brazilia, intr-un meci amical disputat la Geneva.

Cu doua minute inainte de finalul primei reprize, arbitrul elvetian Nicolaj Hanni a intrerupt partida, dupa ce fanii algerieni au aruncat in teren cu diferite obiecte. Tehnicianul algerienilor, Vahid Halilhodzici, s-a adresat la microfon fanilor si le-a cerut acestora sa se calmeze pentru ca meciul sa nu fie intrerupt.

Dupa 15 minute de pauza, cele doua echipe au revenit pe teren si au jucat ultimele minute ale primei reprize. Partea a doua a meciului a inceput imediat dupa ce formatiile au schimbat terenul, scrie mediafax.ro.

Golul tricolorilor a fost marcat de Chipciu ('28), in timp ce pentru algerieni au inscris Bentaleb ('22) si Soudani ('67).

0-1: Bentaleb a profitat de o greseala facuta de Pantilimon si a inscris in poarta goala din 4 metri

1-1: Maxim l-a lansat in adancime pe Chipciu, acesta l-a driblat pe portarul Mbohli si a inscris in poarta goala.

1-2: Soudani a inscris din cadere din 6 metri, dupa o centrare din partea dreapta a lui Taider.

La finalul intalnirii, fanii algerieni au invadat terenul.

Romania: Pantilimon (Lung '48) - Chiriches, Gaman, D. Grigore, Rat - Bourceanu, C. Lazar (Nicolita '52, C. Matei '80) - Maxim, Chipciu, Cr. Tanase - Marica (Rusescu '80). Selectioner: Victor Piturca.

Algeria: Mbolhi - Mostefa, Bougherra, Cadamuro, Ghoulam - Taider (Yebda '69), Medjani (Halliche '90+2), Bentaleb (Lacen '84) - Feghouli (Brahimi '84), Djabou (Mahrez '69), Soudani (Slimani '76). Selectioner: Vahid Halilhodzici.

Algeria face parte din grupa H la turneul final al Cupei Mondiale din Brazilia, alaturi de formatiile Belgiei, Rusiei si Coreei de Sud.

Romania a invins, sambata, cu scorul de 1-0, reprezentativa Albaniei, in primul meci din cadrul stagiului de pregatire din Elvetia.

Mutu: „Obiectivul nostru este calificarea la europene”
Mutu: „Suntem pregătiţi...