Sport 27 Mai 2014 15:41
Sorana Cirstea, cap de serie numarul 26 si locul 26 WTA, s-a calificat, marti, in turul secund la Roland Garros, al doilea turneu de Grand Slam al anului.

Cirstea a invins-o, in runda inaugurala, cu scorul de 6-7 (3/7), 7-5, 6-2, dupa doua ore si 12 minute, pe Aleksandra Wozniak (Canada), jucatoare venita din calificari si pozitia 149 in clasamentul mondial, dupa ce a salvat o minge de meci in setul doi.

In turul secund, Sorana Cirstea o va intalni pe Teliana Pereira (Brazilia), locul 94 WTA, care a trecut, cu scorul de 4-6, 6-1, 6-1, de Luksika Kumkhum (Thailanda), pozitia 114 in clasamentul mondial, informeaza MEDIAFAX.

Sorana Cirstea si Teliana Pereira s-au intalnit o singura data pana acum, brazilianca impunandu-se in acest an, in turul doi de la Charleston, cu scorul de 3-6, 6-3, 7-6 (7/0).

Pentru calificarea in turul secund la Roland Garros, Cirstea va primi 42.000 de euro.

Cea mai buna performanta a Soranei Cirstea la Roland Garros este un sfert de finala in 2009, cand a fost invinsa de asutralianca Samantha Stosur.