Nationala de futsal a Romaniei s-a calificat in sferturile de finala ale Campionatului European de la Antwerp, chiar daca tricolorii au luat bataie de la reprezentativa similara a Ucrainei, scor 1-0.

Singurul gol al meciului a fost inscris de Sorokin, in minutul 17:01, informeaza site-ul oficial al UEFA, citat de Mediafax.

In primul meci din grupa, disputat marti, Romania s-a impus, cu scorul de 6-1, in fata Belgiei.

Belgia va juca, sambata, cu Ucraina, in ultimul meci al grupei.

Clasamentul grupei A este urmatorul: 1. Ucraina - 3 puncte (un joc), 2. Romania - 3 puncte (doua jocuri), 3. Belgia (0 puncte, un joc).

In sferturile de finala acced reprezentativele clasate pe primele doua locuri in cele patru grupe.

Selectionata de futsal a Romaniei participa pentru a treia oara la un turneu final de Campionat European.