Petrolul Ploiesti este cu un picior in finala Cupei Romaniei dupa ce, joi, a invins fara drept de apel echipa antrenata de Petre Grigoras, Otelul Galati, cu scorul de 3-0.

Golurile formatiei ploiestene au fost marcate de Geraldo ('3) Morar ('60) si Bokila ('71).

0-1: Sauvadet a executat un corner de pe partea dreapta si Geraldo a inscris cu lovitura de cap pe spate din 4 metri.

0-2: Morar a inscris cu un sut de la 22 de metri, deviat de Cojoc.

0-3: Boudjemaa l-a lansat in adancime pe Bokila si acesta l-a invins pe Grahovac cu un sut in forta de la 15 metri.

Otelul Galati a jucat in inferioritate numerica din minutul 85, dupa ce Benga a fost eliminat.

Tehnicianul Petrolului Ploiesti, Cosmin Contra, a declarat dupa meci ca formatia sa este calificata in finala Cupei Romaniei in proportie de peste 90 la suta.

"Am inceput foarte bine meciul, am deschis repede scorul, dupa care a urmat o perioada buna a Otelului, dar e bine ca nu au reusit sa reintre in joc. Ma asteptam ca in repriza a doua sa avem spatii mai mari si ma bucur ca am reusit sa profitam de acest lucru. In proportie de peste 90 la suta suntem calificati in finala. Misiunea mea este acum sa-mi tin jucatorii cu picioarele pe pamant", a afirmat Contra, potrivit mediafax.ro.