Jucatoarea de tenis Simona Halep, locul 23 WTA, s-a calificat, joi, in semifinalele turneului de la New Haven (SUA), dotat cu premii in valoare totala de 690.000 de dolari.

Halep a invins-o in sferturile de finala, cu scorul de 6-1, 7-6 (6), pe Ekaterina Makarova (Rusia), pozitia 26 in clasamentul mondial, dupa un meci care a durat o ora si 22 de minute si care a fost intrerupt de ploaie la 1-1 in setul al doilea.

Romanca va evolua in penultimul act al turneului impotriva invingatoarei dintre daneza Caroline Wozniacki, locul 8 WTA si cap de serie numarul 4, si americanca Sloane Stephens, locul 17 WTA si a sasea favorita, scrie mediafax.

Calificarea in semifinale este recompensata cu 200 de puncte WTA si cu un premiu de 33.250 de dolari.