Cristian Chivu a marcat ieri un gol superb, in minutul 14 al partidei jucate de AS Roma in deplasare, cu formatia Udinese, scor 3-3, in etapa a 30-a din campionatul Italiei. Fundasul roman a inscris de la aproximativ 30 de metri, dintr-o lovitura libera.
Adrian Ilie a inscris golul egalizator pentru FC Zürich, in meciul disputat ieri, in deplasare, cu formatia Grasshoppers, scor 1-1, in etapa a 27-a din campionatul Elvetiei.

Cristian Ianu a marcat cele doua goluri ale echipei AC Bellinzona, in meciul disputat simbata, pe teren propriu, cu formatia FC Vaduz, scor 2-2, contind pentru etapa a 25-a din divizia secunda a Elvetiei. Romanul se afla pe primul loc in clasamentul golgeterilor, cu 19 reusite in 23 de meciuri.
Nicolae Mitea a fost titular in derby-ul pe care Ajax Amsterdam l-a disputat ieri, pe teren propriu, cu AZ Alkmaar, scor 4-2, in etapa a 28-a din campionatul Olandei. Atacantul roman a fost autorul pasei din care Pienaar a marcat al patrulea gol al "lancierilor". Mitea a fost schimbat in minutul 84.

Echipa Sahtior Donetk, antrenata de Mircea Lucescu, a invins ieri, in deplasare, formatia Metalist Harkov, scor 1-0, in etapa a 21-a din campionatul Ucrainei, in timp ce Dinamo Kiev a remizat, scor 0-0, pe terenul gruparii Borisfen Borispil. "Minerii" ocupa primul loc, cu 54 de puncte si un meci mai putin, iar Dinamo Kiev se afla pe locul secund, cu 49 de puncte.

Echipa Aegaleo Atena, antrenata de Ilie Dumitrescu, a pierdut simbata, in deplasare, meciul cu gruparea Kallithea, scor 0-1, in etapa a 25-a din campionatul Greciei. Elevii tehnicianului roman ocupa locul sase in clasament, cu 33 de puncte.