In urma victoriei din meciul cu Besiktas, Steaua a urcat pe primul loc al grupei B a Cupei UEFA. "Ros-albastrii" au acumulat sase puncte, cu trei mai multe decat celelalte echipe din grupa. In cealalta partida din grupa B, Standard Liege a invins Parma cu 2-1.

Desi au deschis scorul in minutul 30 prin Maccarone, italienii s-au vazut mai intai egalati in minutul 53, prin golul lui Geraerts, apoi au pierdut toate punctele in minutul patru al prelungirilor, cand Garbini a executat excelent o lovitura libera. Cand a auzit rezultatul meciului de la Liege, antrenorul stelist Walter Zenga a exclamat: "Au crescut sansele cu un procent. Ar fi o performanta foarte buna pentru echipele romanesti sa intre in 16-imile Cupei UEFA, dar nu suntem calificati inca". Dupa aceasta partida, echipele Besiktas, Athletic Bilbao, Standard si Parma au acumulat cate trei puncte, fiind despartite de golaveraj.

Astfel, grupa Stelei este singura in care toate cele cinci echipe pastreaza sanse reale de calificare. In celelalte partide disputate joi seara in grupele Cupei UEFA, s-au inregistrat urmatoarele rezultate: Grupa A: Schalke 04-Ferencvaros 2-0; FC Basel-Hearts 1-2. Grupa C: Dnepr Dnepropetrovsk-Austria Viena 1-0; FC Bruges-FC Utrecht 1-0. Grupa D: Dinamo Tbilisi-Sporting 0-4; Sochaux-Newcastle 0-4. Grupa E: Villareal-Middlesbrough 2-0; Lazio-Partizan 2-2. Grupa F: Amika Wronki-AZ Alkmaar 1-3; Glasgow Rangers-Grazer AK 3-0. Grupa G: Benfica-Dinamo Zagreb 2-0; SC Heerenveen-VfB Stuttgart 1-0. Grupa H: Zenit St. Petersburg-FC Sevilla 1-1; AEK Atena-OSC Lille 1-2.