Fiorentina si Inter se vor intalni duminica la Florenta in etapa cu numarul 14 din Seria A, prilej pentru Mutu si Chivu sa se afle fiecare de alta parte a baricadei, pentru prima data intr-un meci oficial.

Cei doi nu s-au intalnit cu o astfel de situatie decat in vara anului 2005, cand Roma si Juventus au incheiat nedecis (2-2) o partida amicala.

Atunci Chivu a fost titular si a marcat primul gol in contul echipei sale (AS Roma), in timp ce Mutu a intrat pe teren minutul 57.

Chivu si Mutu au fost adversari doar 17 minute, fundasul Romei fiind schimbat cu Mexes.

Accidentat usor pentru ultimul meci de campionat Reggina - Fiorentina (0-0), Mutu are toate sansele de a prinde primul “11” cu Inter. La fel si Chivu, care a evoluat toate cele 90 de minute in partida Inter -Atalanta (2-1) ca fundas stanga.