Considerata ca si salvata de la retrogradare, dupa victoria din deplasare contra Universitatii Craiova, FC Arges a reintrat in hora dupa egalul de ieri cu Farul

Lui Sorin Cartu par sa nu-i priasca partidele pe care echipa sa, FC Arges, le disputa pe propriul stadion. Ieri, la cea de-a doua infatisare a formatiei in fata spectatorilor din Trivale, pitestenii n-au reusit decat un egal chinuit, 1-1, impotriva Farului, dupa ce etapa trecuta remizasera cu Otelul.

SUSPICIUNI

Dupa cum a aratat prima repriza, nu putini au fost aceia carora evolutia oaspetilor li s-a parut ciudata. Cum si traditia spunea destul de multe in acest sens, constantenii jucand de 30 de ori la Pitesti ca sa obtina numai trei egaluri, se parea ca si meciul de ieri urma sa se inscrie cam pe aceleasi tiparuri. Golul marcat de Tanasa in chiar ultimul minut a avut darul de a-i linisti definitiv pe spectatori, care erau convinsi ca cel de-al doilea mitan urma sa aduca o mult dorita desprindere.

RATARI

Oaspetii au reusit insa egalarea in minutul 58 dupa o faza ilara, in care sutul lui Voiculet s-a nascut dintr-o contra, undeva la 22 de metri de poarta lui Vintila. Argesenii au revenit in joc, au presat, dar Chita si Danciu au ratat din cativa metri, ultimul determinandu-l pe Sorin Cartu sa plece catre vestiare, cu toate ca din meci mai ramasesera aproximativ doua minute.

NERVI

Imediat dupa terminarea meciului, Cartu si-a bagat elevii in sedinta, venind mai tarziu decat Grigoras la conferinta de presa. "Este inadmisibil sa ai atatea ocazii intr-un meci cu Farul si totusi sa nu castigi! Dar asta este Vintila, nu-l stiti? In acelasi meci, poate avea interventii geniale, pentru ca apoi sa ia gol de la 25 de metri fara sa aiba nici o reactie. Oricum, sunt curios sa vad ce nota o sa ia si Corpodean, care trebuia sa-l elimine pe Barbu la o faza in care n-a dat nici fault. Sa vedem ce nota ii da Craciunescu!", si-a varsat naduful tehnicianul gazdelor.

10. FCM Bacau 17 5 6 6 11-14 21 (-6)
11. Poli Timisoara 17 6 3 8 22-27 21 (-6)

Arbitri: R. Dumitru - Ed. Crangasu, B. Medrea

"U" Craiova - Sportul s-a disputat dupa inchiderea editiei. Restanta (et. 16), miercuri, 6 aprilie: Gloria - Steaua (16:30, National TV)

ETAPA a 19-a

Vineri, (8 aprilie): Poli Iasi - "U" Craiova (16:15, Telesport); Farul - Otelul (20:00, National TV) Sambata, 9 aprilie: FC Brasov - Poli AEK (16:30, National TV); Sportul Studentesc - FC Arges (17:00, TVR 2); CFR Cluj - Apulum (17:00, Telesport); FC National - Rapid (20:15, Antena 1) Duminica, 10 aprilie: FCM Bacau - Gloria (16:00, Telesport); Steaua - Dinamo (20:15, TVR 1)