Formatia clujeana a invins Rapidul in Giulesti cu 2-1 si a devenit principala candidata la titlul de campioana

Partida dintre singurele echipe neinvinse in Liga I s-a ridicat la nivelul asteptarilor cu multe faze de poarta si un ritm demn de cupele europene.

Dupa ce fiecare echipa a trecut foarte aproape de gol, Rapidul prin Emil Dica, iar Clujul prin Didi, cei care au deschis scorul au fost oaspetii. in minutul 37, Trica, aflat in pozitie de ofsaid, a primit o minge in centrul careului si l-a executat pe Dani Coman.

Repriza a doua a pastrat aceleasi coordonate. Rapidul a fost insa mult mai insistenta si a reusit sa egaleze printr-o executie frumoasa a lui Burdujan care fusese introdus pe teren cu doar trei minute inainte. CFR-ul a ripostat prin acelasi brazilian Didi care, dupa o cursa foarte buna, a ramas fata in fata cu Dani Coman dar a preferat sa paseze aiurea catre Fabbiani irosind ocazia.