Echipa lui Penev a remizat, miercuri, scor 1-1, in fata Albaniei, insa la fel de bine ar fi putut ceda cu 1-2, insa Skela a ratat un penalty pentru gazde in minutul 90. Albania a deschis scorul in minutul 31, cind un sut din lovitura libera al lui Klodian Duro - fratele ex-stelistului Albert Duro - a fost deviat in propria poarta de Kisisev. Bulgaria a egalat in minutul 87, prin Berbatov, care a reluat superb, sub transversala. In minutul 90, Albania a beneficiat de un penalty, insa portarul Petkov a aparat sutul lui Erwin Skela. Dupa acest rezultat, Bulgaria are sansa porcului de Ignat, aflindu-se la patru puncte de Olanda, care in urmatorul duel va infrunta Luxemburg pe teren propriu si nu are cum sa rateze cele trei puncte arhisuficiente. Albania: Beqaj - Curri, Dallku, Dede, Vangjeli - K.Duro, Haxhi (`46 Mukaj), Lala, Skela - Salihi (`73 Bulku), Bogdani. Antrenor: Otto Barici. Bulgaria: G.Petkov - Kisisev, Tomasici, V.Iliev, Lucio - S.Angelorv, S. Petrov (`46 Yankov), Telkiski (`46 Georgiev) - Popov, M.Petrov, Berbatov. Antrenor: Dimitar Penev.

Presa bulgara: "Avem nevoie de un miracol de proportii epice"

"Bulgaria si-a imbunatatit jocul dupa pauza, dupa ce selectionerul Dimitar Penev a facut doua schimbari, insa a reusit sa egaleze abia pe finalul meciului, prin Berbatov", a notat publicatia "Novinite", care a mai scris ca "selectionata Bulgariei are nevoie de un miracol de proportii epice pentru a obtine calificarea la Europene". Ziarul "Topsport" a titrat: "Dupa un joc tragic, Bulgaria face doar 1-1 in Albania", in timp ce agentia "Sportal" este constienta de dezastru: "Ce pacat! Nationala Bulgariei spune "La revedere" Campionatului European".