In cealalta partida care a contat din grupa "tricolorilor", bulgarii au tremurat in fata echipei Belarusului.
Belarus a inceput in forta meciul de la Sofia, lasand impresia ca bataia de saptamana trecuta incasata la Minsk (0-2) a fost doar un accident. Cotata cu sansa a doua, echipa din care a lipsit Hamutovski a reusit desprinderea dupa ce portarul Ivankov l-a faultat in careu pe Hleb. Penalty-ul transformat de Vasiliuk (4) a tinut oaspetii in avantaj numai 6 minute, pentru ca geniul lui Martin Petrov (10) a adus me-ciul din nou la egalitate dupa executarea unei lovituri libere din preajma careului. Pana la pauza, bulgarii au trecut in avantaj dupa ce Iankov (40) a fina-lizat o actiune colectiva. Repriza secunda n-a mai adus nimic nou, decat o dominare sterila a bulgarilor, care putea fi taxata in finalul jocului de fotbalistii din Belarus. Surpriza a fost insa ratata, scorul ramanand incremenit pe tabela de marcaj, la fel ca si echipa Bulgariei, care continua sa ne faca marcaj strict si in clasamentul grupei G.

Sursa: Click.ro