Fara indoiala, cea mai interesanta serie din playoff-ul NBA este cea dintre Dallas Mavericks si Golden State Warriors. Mavs a pornit cu prima sansa la semifinale, insa Razboinicii au contrazis toate asteptarile, conducind cu 3-1. Meciul de marti noapte, disputat la American Airlines Center, in Texas, a fost unul de totul sau nimic pentru texani. Iar pentru fani a fost unul de infarct.

Gazdele s-au impus cu 118-112, recuperind incredibil un deficit de noua puncte, peste care au mai realizat, in final, inca sase. Astfel, cu un sec 15-0 in ultimele trei minute, formatia lui Avery Johnson spera sa egaleze seria la trei in California, la Oracle Arena din Oakland, si sa dea lovitura acasa. in acest moment, Golden State are avantajul propriului teren si conduce cu 3-2 la general.

Mavericks a aratat ca are probleme in partidele pe care le-a disputat cu team-ul lui Don Nelson, asa ca acum orice este posibil. Dirk Nowitzki a fost, din nou, omul care a impins-o pe Dallas spre victorie. Cel mai bun jucator din Europa a incheiat partida cu 30 de puncte si 12 recuperari si a reusit sa marcheze 12 din cele 15 puncte inscrise de texani in ultimele trei minute ale jocului! Precis la finalizare si letal in momentele cheie, Dirk nu a putut fi oprit de nici un aparator advers.

Practic, el a inchis singurmeciul, chiar daca Golden State a avut 112-103, dupa ce Baron Davis a punctat din spatele semicercului! "Nu exista nici o scuza pentru ce s-a intimplat in seara asta. Deciziile proaste si ratarile din ultimele minute ne-au facut sa pierdem meciul", a spus Don Nelson, tehnicianul oaspetilor. Avery Johnson, antrenorul amfitrionilor, a adaugat: "Am evoluat sub presiune si acest lucru s-a vazut. in Oakland lucrurile se vor schimba, deoarece Warriors va fi echipa care va fi obligata sa cistige. Pentru ei va fi ca si cum ar avea zece tone deasupra lor".

Warriors spera la semifinale

Jucatorii de la Golden State Warriors au pus pe usa vestiarului din Dallas un tricou galben cu incriptia "Noi credem!". Acesta a fost prins si pe usa cabinei de schimb a Razboinicilor in meciurile trei si patru, disputate la Oakland, in California, locul unde Warriors este gazda in NBA. Mickael Pietrus si Jason Richardson au declarat ca spera ca, la urmatorul joc, acasa, sa vada toti fanii imbracati cu aceste tricouri.