Confortul albastrilor s-a diminuat considerabil dupa infringerea suferita la München. A recunoscut-o in Bild chiar antrenorul Mirko Slomka: "Avem mare noroc ca sintem inca lideri dupa meciurile mai slabe din ultima vreme". Avansul din clasament al lui Schalke 04, echipa care viseaza la titlu de 49 de ani, s-a mai topit cu un punct la finalul meciului de simbata.

Declaratiile razboinice oferite de oaspeti in avanpremiera derby-ului au ca- patat o mare doza de penibil dupa numai trei minute de la fluierul de start, cind balonul se odihnea deja in plasa portii lui Neuer. O combinatie rapida pe traseul Schweinsteiger - Van Bommel - Makaay a facut sahmat defensiva lui Schalke 04 si l-a adus pe ultimul in pozitie ideala de finalizare. Roy n-a stat pe ginduri si a catapultat din prima balonul in poarta.

A fost a o suta reusita a olandezului pentru echipa bavareza si golul cu numarul 75 in Bundesliga. Bayern s-a retras putin, dar oaspetii nu si-au putut crea mai mult de doua ocazii: sut Pander, putin peste (24), si lovitura de cap a lui Bajramovici, care a trecut la citiva milimetri de transversala portii lui Kahn (29). Bavarezii au continuat sa creeze pericol in careul albastrilor, Neuer parind de trei ori in situatii de unu la unu cu Makaay, ultima data in debutul reprizei secunde (48).

Pe final, intr-o perioada de presiune mai accentuata a oaspet ilor, Salihamidzici a adus linis- tea pe Allianz-Arena (78), dupa o faza creata de Lucio. Rezultatul final incinge lupta la virful clasamentului, doar sase puncte separind liderul Schalke de Bayern, ocupanta pozitiei a patra.

PERFORMANTA. Servantul Reghecampf

Laurentiu Reghecampf a fost integralist la Alemannia Aachen, invinsa cu 3-1 in deplasare de VfB Stuttgart. Mijlocasul roman a executat mai toate loviturile libere ale oaspetilor, creind pericol in careul lui Stuttgart. In urma unei astfel de faze, Sichone a egalat la unu (59), dar Alemannia nu a reusit sa plece cu puncte de pe Gottlieb- Daimler. A fost a zecea pasa decisiva a lui Reghecampf in acest sezon, romanul ocupind pozitia a doua in clasamentul servantilor, dupa Diego si Klose (cite 12). Marius Niculae nu a jucat nici un minut pentru Mainz 05, invinsa acasa de Bayer Leverkusen (1-3).

CRITICI. Egal norocos

Energie Cottbus a remizat alb cu Werder Bremen pe teren propriu, in ciuda presiunii fantastice exercitate de oaspeti (posesie de 74%), care au lovit si bara. Vlad Munteanu a fost integralist pentru energeticieni si s-a aflat la originea putinelor sanse de gol ale gazdelor, iar Sergiu Radu, nerefacut complet, a fost scos de pe teren in minutul 63. Cotidianul Bild a considerat ca evolutiile celor doi romċni au fost nesatisfacatoare. Jurnalistii germani i-au acordat lui Vlad Munteanu nota 5 (slab), cea mai mica din echipa lui Cottbus, iar Sergiu Radu a fost notat cu 4 (modest).

Nervosul Kahn a scapat de eliminare

Oaspetii n-au contestat victoria lui Bayern, dar s-au considerat dezavantajati de arbitru la o faza petrecuta in minutul 68. In urma unui corner, atacantul Soren Larsen l-a imbrincit pe Oliver Kahn in saritura, dar goalkeeper-ul bavarezilor n-a ramas dator si l-a trintit la pamint pe atacantul danez printr-un procedeu de lupte, fiind penalizat doar cu galben de centralul Herbert Fandel. "A fost de rosu clar", a spus Larsen dupa meci.

In mod suprinzator, opinia acestuia a fost impartasita si de Franz Beckenbauer, presedintele lui Bayern: "Nu stiu ce l-a apucat pe Kahn. A fost o scena pe care o vezi mai degraba la box. N-ar fi trebuit sa se mire daca era eliminat". Mirko Slomka, antrenorul lui Schalke, a facut aluzie la favorurile de care se bucura Bayern din partea arbitrilor: "Sint convins ca portarul nostru ar fi fost eliminat daca facea un asemenea gest". In apararea lui Kahn a sarit antrenorul sau, Ottmar Hitzfeld: "Kahn a vrut sa-l imbratiseze pe Larsen, dar danezul a interpretat gresit gestul".

BELGIA

Alin Stoica a marcat, vineri, al treilea gol stagional pentru Gent, care a remizat in deplasare cu FC Bruxelles (1-1). Gazdele au deschis scorul in minutul 32, prin Bangoura, iar oaspetii nu pa- reau sa se lipeasca de gol, in ciuda ocaziilor avute la poarta adversa. Norocul le-a suris in minutul 88, cind mijlocasul rom