Campionatul a fost adjudecat de Barcelona, care a terminat cu acelasi punctaj, dar cu un golaveraj superior. Barca a fost condusa cu 2-1 de Sevilla, insa catalanii s-au impus in final cu 5-2.

Numele lui Djukici va stirni intotdeauna sentimente contradictorii in rindul fanilor de pe Riazor.

Internationalul sirb a condus magistral defensiva lui La Coruna in sezonul 1993- 1994, insa a ratat un penalty decisiv, in ultimul minut de joc din ultima partida a campionatului. Deportivo s-a urcat pe prima treapta a clasamentului in decembrie, dupa o victorie magnifica cu Real Madrid, 4-0. Golurile lui Bebeto si Claudio si o defensiva de fier au facut din formatia galiciana o pretendenta serioasa la titlu.

Inaintea ultimei etape, format ia de pe Riazor avea un punct avans in fata Barcelonei, o victorie fiind de ajuns pentru a cistiga titlul, indiferent de rezultatul meciului de pe Camp Nou, acolo unde Bara infrunta pe Sevilla. Pina la pauza, SuperDepor nu reusise sa inscrie, insa, de la Barcelona veneau vesti bune, catalanii fiind condusi cu 2-1. Stoicikov egaleaza la cinci minute de la reluare, iar Romario ii aduce pe elevii lui Cruyff in avantaj in minutul 70.

Pe Riazor continua sa fie egalitate, insa galicienii trebuie neaparat sa marcheze ca sa-si pastreze primul loc in clasament. Barcelona mai inscrie de doua ori prin Michael Laudrup si Bakero, in timp ce pe El Riazor, atacurile purtate de echipa lui Arsenio Iglesias se lovesc de defensiva liliecilor. In prelungiri insa, arbitrul Antonio Lopez Nieto acorda gazdelor o lovitura de pedeapsa, la o faza in care fundasul Nando este faultat in careul Valenciei.

Un gol ar fi declansat sarbatoarea, mai ales ca ar fi fost primul titlu din istorie. Djukici isi asuma responsabilitatea, insa fundasul sirb rateaza, si Deportivo trebuie sa mai as- tepte, titlul raminind la Barcelona, formatia lui Cruyff fiind avantajata de golaverajul superior.

Defensiva de fier

Deportivo se poate lauda cu cea mai buna aparare in sezonul 1993-'94. Formatia de pe Riazor a primit doar 18 goluri, urmatoarele echipe fiind Barcelona, Santander si Sevilla, care au primit 42 de goluri.

A ajuns la Valencia

Miroslav Djukici era doar al treilea in lista executantilor de penalty pentru Deportivo, dupa Bebeto si Donato. Cum Bebeto ratase un penalty, etapa trecuta, la Logrones, iar Donato fusese deja schimbat, s-a ajuns ca lovitura sa fie executata de Djukici. Fundasul sirb venise la La Coruna in 1991 si avea sa ramina pe El Riazor pina in 2007, cind avea sa plece chiar la Valencia. Cu liliecii, Djukici avea sa cistige doua titluri de campion, o Cupa si a jucat doua finale de Liga Campionilor.

AMBITII. "Real, Barcelona, venim"

Cesar Augusto Lendoiro, un tinar om de afaceri, a preluat Deportivo La Coruna in 1987, pe cind clubul se zbatea in divizia secunda. Managementul acestuia si ambitia au facut din echipa galiciana una dintre superputerile campionatului. Alb-albastrii promoveaza in 2001, sub conducerea lui Arsenio Iglesias.

La prezentarea echipei pentru sezonul 1992-1993 au asistat 30.000 de oameni, dornici sa vada noile achizitii: Bebeto Juanito, Nando sau Mauro Silva, presedintele Lendoiro a rostit celebrele cuvinte: "Real, Barcelona, venim". Cuvinte profetice, micul club galician batindu-se pentru titlu in urmatoarele doua sezoane, iar in 1995 cistigind primul trofeu, Cupa Spaniei.