Considerat cel mai bun om al victoriei Romei la Lyon (2-0), din Liga Campionilor, Cristian Chivu plateste pentru insistenta cu care l-a marcat pe atacantul brazilian Fred.

In minutul 81 al partidei, in timpul unui duel aerian, fundasul roman a fost lovit violent in fata de jucatorul lui Olympique Lyon, alegandu-se cu nasul spart. "O faza clara de cartonas rosu", a notat ziarul francez "L’Equipe". Desi lovitura a fost intentionata si Chivu a iesit de pe teren plin de sange, arbitrul Mejuto Gonzalez nu l-a eliminat pe fotbalistul lyonezilor. Dupa ce a primit ingrijiri medicale pe margine, internationalul roman a reintrat, participand la victoria italienilor, care si-au asigurat astfel prezenta in sferturile Ligii Campionilor.