Inaintea meciului, ziarul Bild scria ca, fara Beckham, ales cel mai bun jucator al meciului din tur, Realul vine in capitala Bavariei cu pantalonii in vine. Nu numai Beckham i-a lipsit lui Capello, italianul pierzindu-i pentru cel mai important meci al sezonului si pe Reyes sau Cannavaro. Prima repriza a inceput furibund. Nici nu se stinsese fluierul de inceput al arbitrului Lubos Michel, si germanii deschisesera deja scorul.

Bosniacul Salihamidzici a interceptat o pasa gresita a lui Roberto Carlos, a centrat perfect si olandezul Makaay l-a invins pe Casillas. Era secunda 11 cind se consemna cel mai rapid gol din istoria competitiei, precedentul record fiind stabilit de Gilberto Silva, in secunda 20 a unui meci PSV - Arsenal disputat in 2002.

Realul este in corzi, Casillas salvi nd miraculos in doua rinduri, cind a fost abandonat de fundasii sai in fata lui Podolski sau a lui Makaay. Capello simte ca trebuie interpretata alta partitura si schimba dirijorul. Il scoate pe inexistentul Emerson si il trimite pe Guti, care reuseste sa aduca putina culoare in obrazul palid al albilor. Bavarezii incep in forta si a doua repriza, dar Casillas este un portar prea mare, spaniolul salvind din fata lui Van Bommel.

Pentru un plus de magie, Capello l-a trimis si pe rebelul Cassano, insa Peter Pann nu mai este spiridusul de la Roma. Golul a cazut tot in poarta spaniolilor, Lucio inscriind pentru vendetta personala in fata echipei care ii sufla Liga in finala din 2002, Real - Leverkusen. Robinho il pacaleste pe Lubos Michel si obtine un penalty pentru Real, transformat fara probleme de olandezul Van Nistelrooy in minutul 83, nu inainte ca slovacul sa-i trimita la cabine pe Van Bommel si pe Diarra, prea nervosi.

Sergio Ramos inscrie si el cu un sut din afara careului, insa spaniolul preluase cu mina. Bayern rezista intr-un final tensionat si se califica mai departe, Champions League pierzind, prin Real, inca un nume mare de pe tabloul sferturilor.

Van Bommel, bad boy

Dupa ce in urma gestului din meciul tur a evitat suspendarea, Van Bommel nu a mai scapat de aceasta data, fiind eliminat de arbitrul slovac Lubos Michel. Olandezul, care mai avea un cartonas galben, l-a primit pe al doilea in minutul 83, cind s-a imbrincit cu Diarra, care a fost sI el trimis la cabine dupa aceasta faza.

Diavolii, fara emotii

Manchester United a reusit sa se impuna si in meciul retur cu Lille cu acelasi scor, 1-0 si se califica fara probleme in sferturile Ligii. Aflat la penultimul meci pentru echipa lui Sir Alex Ferguson, dupa meciul de cupa cu Middlesbrough urmind sa se reintoarca la Helsinborg, suedezul Henrik Larsson a inscris singurul gol al partidei in minutul 72.

MILAN - CELTIC 1-0 D.P.

Salvati de Kaka

AC Milan a avut nevoie de prelungiri pentru a trece mai departe de Celtic. Dupa 0-0 la Glasgow, cele doua echipe nu au reusit sa inscrie nici in cele 90 de minute regulamentare disputate pe San Siro. Diavolul a fost salvat de Kaka, brazilianul inscriind in minutul trei al primei reprize de prelungiri, dupa o cursa personala. Este al saselea gol al brazilianului, care se afla pe primul loc in clasamentul golgeterilor Ligii, la egalitate cu Ruud Van Nistelrooy.

ARSENAL - PSV 1-1

Arsenal, ce esec!

Dupa Barcelona, si Arsenal, cealalta finalista din sezonul trecut, a parasit competitia, tunarii nereusind sa intoarca rezultatul din tur, cind PSV s-a impus cu 1-0. Londonezii au dominat autoritar meciul si au ratat ocazii dupa ocazii. Ce n-au reusit elevii lui Wenger a reusit fundasul brazilian Alex, care a inscris in proprie poarta.

Forcingul de final al lui Henry si compania nu produce mutari pe tabela. Mai mult, olandezii dau lovitura in minutul 82, cind acelasi Alex , isi spala pacatele, fructificind o centrare a lui Mendez. Ronald Koeman ramine bestia nera pentru echipele englezesti, dupa Liverpool si Manchester anul trecut, fostul fundas al Barcelonei nasind-o si pe Arsenal.