Islandezul Gudjohnsen a marcat singurul gol al meciului, cu un sfert de ora inainte de final.
Degeaba a revenit Eto'o. In van a fost si schimbarea sistemului de joc, din 4-3- 3 in 3-4-3 cu Marquez avansat in linia mediana. Barcelonei lui Rijkaard nu i-a iesit mai nimic in fieful lui Liverpool, iar noi mai avem de asteptat cel putin un an pentru a vedea o cistigatoare a Ligii care sa cucereasca trofeul in doua editii consecutive.

Prima parte a returului duelului ultimelor doua regine ale Europei a apartinut in totalitate cormoranilor. Mai insistenti si mai lucizi, englezii au fost mai echipa decit Barca. Au dominat clar la toate capitolele: posesie, suturi la poarta si ocazii de gol. Norvegianul Riise, despre care circula vorba ca n-ar sti prea multe cu minge pentru simplu fapt ca e nordic, si-a permis sa-l depaseasca in citeva rinduri pe latinul si campionul mondial Thuram, ba a mai si tintit bara portii lui Valdez (11).

Portarul catalanilor a contribuit si el la fazele periculoase ale gazdelor, chiar daca s-a opus in citeva rinduri. Goalkeeperul Barcelonei a degajat pe jos, pina la mijlocul terenului, exact in picioarele lui Sissoko, care n-a stat pe ginduri si a trimis de la peste 30 de metri in transversala (36). Repriza a doua s-a reluat de la 10-1 pentru Liverpool in privint a suturilor la poarta si 2-0, tot pentru englezi, in raportul suturilor in bara.

Barcelona a inceput mai decis si Ronaldinho a lovit stilpul sting al portii lui Reina (53). A fortat, obligata fiind de trecerea timpului, a incercat mai des poarta gazdelor, a renuntat la Eto'o, i-a folosit pe Giuly si Gudjohnsen, islandezul a si inscris (75), dar Barcelona a trebuit sa se multumeasca, la final, cu o simpla victorie de palmares.

Traditia continua

Oprita aseara de echipa lui Rafa Benitez, Barcelona nu este singura detinatoare a trofeului scoasa din cursa in prima faza eliminatorie a editiei imediat urmatoare. Soarta catalanilor a fost impartasita, de-a lungul timpului, de cind competitia are si o faza a grupelor, de Liverpool in 2006 (0-1 si 0-2 cu Benfica), FC Porto in 2005 (1-1 si 1-3 cu Inter Milano), Bayern Munchen in 2002 (2-1 si 0-2 cu Real Madrid), Manchester United in 2000 (0-0 si 2-3 cu Real Madrid) si Real Madrid in 1999 (1-1 si 0-2 cu Dinamo Kiev).

LYON - ROMA 0-2

Plin de singe, dar in sferturi!

Cu Cristi Chivu integralist, AS Roma a invins cu 2-0 in deplasare pe Lyon si, dupa 0-0 in tur, s-a calificat in sferturi. Ca- pitanul tricolorilor s-a aflat la originea primului gol, marcat de Totti, pasindu-i excelent lui Tonetto, care la rindul sau a centrat perfect in centrul careului pentru capitanul giallorossilor (22). Italienii si-au dublat avantajul cu un minut inainte de pauza, cind brazilianul Mancini l-a invins pe Coupet cu o executie de exceptie. In minutul 80, Cristi Chivu s-a ales cu nasul spart, dupa ce Fred a dat dovada de lipsa de fair-play si i-a aplicat fundasului romån un cot in figura.

VALENCIA - INTER MILANO 0-0

Fugarit pe teren!

Liderul autoritar din Serie A si-a incheiat prematur aventura in Liga Campionilor. Dupa 2-2 in turul de la Milano, Inter nu a putut marca pe terenul Valenciei, partida terminindu-se cu o remiza alba. Nervii oaspetilor au rabufnit dupa fluierul final, cind mai multi jucatori italieni, in frunte cu Julio Cruz si Ivan Cordoba, l-au alergat pe David Navarro (stinga), jucatorul Valenciei fiind acuzat ca l-a lovit pe Burdisso.

CHELSEA-FC PORTO 2-1

Emotii pentru Mourinho

Chelsea a avut o partida extrem de grea in compania fostei echipe a lui Jose Mourinho. Portughezii au deschis scorul prin Quaresma (15) si englezii s-au agitat fara rezultat in prima parte. Egalarea a venit de la internationalul olandez Arjen Robben (48), iar golul izbavitor a fost marcat de germanul Michael Ballack, in minutul 79.