Recalcitrantul Samuel Eto'o a privit neputincios, din tribune, infringerea echipei sale.

Barcelona a inceput greoi aseara, initiativa apartinind oaspetilor. In primele minute, Liverpool si-a confirmat statutul de echipa incomoda pentru catalani si i-a obligat pe campionii Europei sa se apere in apropierea careului lui Valdes. Daca Dirk Kuyt s-ar fi miscat mai repede, cormoranii ar fi putut deschide scorul inca din minutul 4, cind Riise, lansat de Gerrard, a centrat bine in careu, dar olandezul a intirziat la intilnirea cu balonul.

Scapati cu fata curata din presiunea englezilor, catalanii au lovit peste zece minute. Ronaldinho l-a deschis perfect pe stinga pe Zambrotta, care a aruncat mingea in fata portii lui Reina. Balonul a depasit razant toata apararea lui Benitez, dar nu si pe Deco. Aflat la coltul lung, portughezul a facut 1-0 cu o lovitura de cap simpla, tare si perfect plasata.

Liverpool s-a clatinat serios, dar Saviola (17) si acelasi Deco (18) n-au reusit sa-i aplice lovitura decisiva. S-a trezit, in schimb, Craig Bellamy. Autorul recentelor lovituri de crosa aplicate pe picioarele norvegianului Riise s-o fi gindit, probabil, ca e timpul sa se revanseze fata de coechipieri. N-a reusit din prima, trimitind putin alaturi din coltul careului mic dupa o centrare a lui Gerrard (38).

Galezul n-a mai irosit a doua sansa. A reluat din plonjon in bratele lui Victor Valdes, care a alunecat cu tot cu minge dincolo de linia portii (43). Surpriza a fost desavirsita in repriza secunda, cind Riise a marcat dupa o pasa a aceluiasi Bellamy (74). Catalanii au ratat egalarea prin Saviola, Messi si Deco, ultimul lovind vinclul pe final. Se anunta un retur incins.

Premiera trista

Golul marcat de Deco in minutul 14 a fost primul reusit de Barcelona in poarta lui Liverpool, in patru confruntari cu englezii pe Camp Nou. Victoria de aseara a imbunatatit palmaresul cormoranilor in duelurile cu Barcelona. In sapte meciuri, Liverpool a obtinut trei victorii, iar catalanii doar una.

Ploaie de cartonase

Cristi Chivu, accidentat, nu s-a aflat nici macar pe banca de rezerve a lui AS Roma, care a remizat alb cu Lyon. Partida a consemnat putine ocazii clare de gol, dar s-a remarcat prin numarul mare de cartonase galbene. Nu mai putin de unsprezece jucatori, opt italieni si trei francezi, au fost avertizati de centralul meciului.

Ghinionul lui Porto

Fosta si actuala echipa ale lui Jose Mourinho au fost protagonistele unui meci excelent. Lusitanii au deschis scorul prin Raul Meireles (12) si misiunea londonezilor parea ingreunata dupa accidentarea lui Terry (13). Apoi, Robben i-a pasat decisiv lui Sevcenko, care a egalat (16). Porto a mai avut o bara prin Quaresma (39).

INTER - VALENCIA 2-2

Mai greu in Liga Dupa saisprezece victorii consecutive in Serie A, Inter Milano nu a reusit decit o remiza in compania Valenciei (2-2), oferindu-le ibericilor prima sansa la accesul in sferturile de finala. Italienii au deschis scorul prin argentinianul Cambiasso (29), dar golgeterul liliecilor, David Villa, a restabilit egalitatea executind perfect o lovitura libera (64). Golul al doilea al nerrazzurilor a fost marcat de Maicon, in minutul 76, dar Silva a adus din nou egalarea cu patru minute inainte de finalul partidei de pe Giuseppe Meazza.

REAL - BAYERN 3-2/[b/] Van Bommel, ce scandal!
Mijlocasul olandez a marcat al doilea gol al lui Bayern München in meciul pierdut de germani pe terenul lui Real Madrid (2-3) si a declansat un intreg scandal. Imediat dupa ce l-a invins pe Casillas cu o bomba de la marginea careului, Mark van Bommel s-a indreptat urlind spre tribune, aratindu-le fanilor lui Real in mod repetat bratul drept indoit.

"Imi cer scuze suporterilor. Nu am nimic cu publicul de pe Santiago Bernabeu, ci cu unii jucatori, ca Salgado", a incercat olandezul sa se justifice ulterior. Numai ca oficialii lui Real n-au acceptat scuzele mijlocasului lui Bayern si au depus un memoriu la UEFA, cerind suspendarea lui Van Bommel pentru returul din 7 martie. Argumentul ibericilor: gestul respectiv ar fi putut declansa incidente grave intre suporteri.

Pe acelasi considerent, madrilenii doresc si suspendarea bosniacului Hasan Salihamidzici, vinovat de gesturi provocatoare la adresa suporterilor din peluza nord dupa golul marcat de olandez.