Campioana en-titre a Spaniei, FC Barcelona, a profitat de remiza alba a viitoarei adversare a Stelei, FC Sevilla, contra concitadinei Betis, pentru a se distanta la trei puncte in fruntea Primerei Division.

Victoria cu 2-0 in fata ocupantei pozitiei a 11-a, Racing Santander, se datoreaza aproape exclusiv prestatiei formidabilei a lui Ronaldinho, brazilianul inscriind ambele goluri, prin doua executii spectaculoase: primul a fost "specialitatea casei", o lovitura libera executata magnific in minutul 50, pentru ca doar 16 minute mai taziu sa marcheze cu o puternica lovitura de cap dintr-o centrare impecabila, marca Deco.

Victoria fara dubii in fata celor de la Santander, marcata si de reintoarcerea pe teren a tanarului Messi dupa 3 luni de absenta cauzate de o grava accidentare la piciorul stang, a fost umbrita de incredibilul gest al lui EtoŽo, care a refuzat sa intre pe teren.

Anuntul a fost facut de antrenorul Frank Rijkaard la conferinta de presa de la finalul partidei, tehnicianul vorbind chiar in aceeasi seara la un post de radio local despre acest gest al camerunezului, declaratiile sale neaducand insa elemente noi: "Este pacat, deoarece fiecare minut petrecut pe teren este important. Sunt dispus sa-i ascult pe jucatori. Trebuie sa asteptam, este prea devreme sa tragem concluzii".

Unul dintre cei mai buni prieteni ai atacantului african, Ronaldinho, nu a oferit nici el mai multe detalii: "Trebuie sa ne gandim mereu la ceea ce poate fi mai bine pentru echipa". Refuzul lui EtoŽo ar putea sa aiba legatura cu faptul ca etapa trecuta acesta nu a fost introdus pe teren decat 5 minute, staff-ul tehnic al catalanilor incercand sa evite o recidiva a accidentarii