CFR Cluj a provocat prima infrangere a lui Dinamo din acest sezon de Liga I, dupa ce a invins cu scorul de 2-1, pe stadionul din cartierul clujean Gruia. Desi au avut un gol anulat in mod eronat de catre asistentul Marchis, pe motiv de off-side, ardelenii au izbutit golul victoriei in minutul 88 al partidei, punand capat seriei de 13 victorii consecutive ale "alb-rosilor".

Cele doua formatii au avut un start de partida mai greoi, reusind in putine randuri sa se apropie periculos de poarta adversa. Faza care avea sa anunte deschiderea scorului a fost o lovitura de cap a clujeanului Anca, in minutul 20, respinsa insa de un reflex extraordinar al portarului Gaev. Un minut mai tarziu, acelasi Anca a speculat o greseala copilareasca a lui Cosmin Moti si i-a centrat lui Surdu, aflat singur la sase metri de poarta. Clujeanul nu l-a iertat pe portarul dinamovist si a deschis scorul, in uralele arenei din Gruia.

Replica dinamovistilor nu a intarziat sa apara, iar "cainii" au reusit imediat egalarea, in minutul 22, la o deviere cu spatele a lui Radu Stefan. Partida s-a animat dupa marcarea celor doua goluri, insa chiar daca jocul a devenit alert ocaziile clare de poarta au lipsit.

Actul secund a inceput la fel ca primul, cu un joc anost si lipsit de actiuni taioase care sa incinga tribunele. La prima ocazie clara a reprizei secunde, CFR-ul a reusit chiar sa marcheze, prin Surdu, insa tusierul Marchis a anulat golul pe motiv de off-side. Decizia luata in minutul 68 de catre asistentul de pe acea parte a fost una eronata, care i-a enervat la culme pe cei 8.000 de spectatori prezenti in tribune.

Aceasta faza controversata avea sa-i ambitioneze si mai mult pe clujeni, care s-au napustit asupra careului dinamovist, insa portarul Gaev i-a salvat de fiecare data pe "alb-rosii" de la primirea golului.
CFR-ul a izbutit, pana la urma, sa marcheze golul victoriei in minutul 88, cand portughezul Emanuel Jose a sutat din coltul careului, Gaev a respins in lateral, iar inepuizabilul Surdu a impins mingea in plasa.

Dinamo a ratat astfel egalarea recordului absolut, de 14 victorii consecutive in campionat. Dupa jocul practicat de cele doua formatii, ardelenii au obtinut o victorie muncita, dar pe deplin meritata, in fata unei echipe extenuate, care a mai jucat la mijlocul saptamanii o partida obositoare, cu Besiktas, in Cupa UEFA.

Antrenorul dinamovist, Mircea Rednic, a declarat la sfarsitul partidei ca isi asuma raspunderea pentru infrangere si a adaugat ca acest esec a fost un accident. "Imi asum raspunderea totala pentru infrangere, atat in ceea ce priveste formula de echipa, cat si schimbarile. Baietii mei au incercat sa obtina o victorie, dar mai mult nu au reusit. Practic nu au intrat in joc. Clujul a obtinut o victorie si consider ca pentru noi acest esec este un accident. Am demonstrat ca suntem o echipa valoroasa, dar se intampla sa si pierzi", a spus Rednic.

Rapid a facut scorul campionatului

Formatia antrenata de Razvan Lucescu a realizat scorul campionatului, dupa ce s-a impus la Galati, cu 7-0, in fata Otelului. Rapidistii s-au deplasat extrem de motivati pe malul Dunarii, in urma rezultatului de egalitate obtinut in Cupa UEFA, in deplasare, cu Hapoel Tel Aviv (2-2). Chiar daca se anunta a fi o partida destul de echilibrata, avand in vedere pozitia a treia pe care o ocupau "otelarii" inaintea etapei a XIV-a a Ligii I, elevii lui Grigoras s-au intrecut in gafe, permitandu-le "visiniilor" sa marcheze multe goluri. Cei care au punctat pentru Rapid sunt: Zicu (37 si 77), Grigore (39), Mazilu (45 si 56), Badoi (59) si Buga (74).