Partida din Stefan cel Mare a inceput cu iesenii "in corzi", care in minutul 7 se vedeau condusi pe tabela de marcaj, datorita golului marcat de Catalin Munteanu. "Vom evolua ca si cum ar fi prima etapa din campionat", declara Mircea Rednic, cu o zi inaintea meciului cu Poli Iasi, iar jucatorii l-au ascultat si au aratat o pofta de joc extraordinara. Ocaziile ratate de Danciulescu (minutul 16) si Niculescu (19, 27, 30) puteau face ca scorul sa ia proportii uriase in prima jumatate de ora.

Cu toate acestea, scorul de la pauza era unul de forfait, prin reusitele lui Margaritescu (38) si Dennis Serban (39), primul aflandu-se la primul sau gol pentru Dinamo, in acest sezon. Fluierul de final al primei reprize a fost binevenit pentru "plaiesii" lui Ionut Popa, care pareau niste mielusei, in comparatie cu cei care au terminat la egalitate cu Steaua si Rapid, pe terenul de la Iasi.

Cel de-al doilea act nu avea sa aduca nimic nou in tabara moldovenilor, care erau hipnotizati de un adversar mult prea puternic. Danciulescu (68) si rezerva din acest meci Ionel Ganea (75) si-au trecut si ei numele pe lista marcatorilor, ingenunchind astfel Iasiul cu un umilitor 5-0.

Chiar daca Mircea Rednic declarase inaintea partidei ca Iasiul este o echipa capabila de surprize, iar Ionut Popa "ameninta" ca va lua un punct in Stefan cel Mare, acestea au fost doar niste vorbe pe care probabil nu le mai credea nimeni. Era clar ca, la cum joaca, Dinamo nu avea cum sa se impiedice de Poli Iasi, chiar la Bucuresti.

"Cainii" au obtinut astfel cea de-a 13-a victorie in tot atatea etape disputate in Liga I si sunt foarte aproape de egalarea recordului absolut, 14 victorii consecutive, in anii 80, cand pe banca tehnica a dinamovistilor se afla Mircea Lucescu.
Unul dintre actionarii clubului din Stefan cel Mare, Vasile Turcu, s-a declarat incantat de evolutia "alb-rosilor", precizand ca acestia aveau promisa o prima speciala pentru obtinerea celei de-a 13-a victorii in campionat. "Se vede pe fata mea ca sunt fericit, pentru ca jucam bine, suntem pe val. Nu am avut nicio emotie, pentru ca vorbisem cu jucatorii si le promisesem ca vor avea o prima speciala pentru aceasta a 13-a victorie din campionat", a mentionat Vasile Turcu, la finalul partidei.

Tehnicianul dinamovist, Mircea Rednic, a vorbit mai putin despre succesul in fata iesenilor, gandurile sale indreptandu-se exclusiv catre partida din grupa B a Cupei UEFA, pe care Dinamo o va disputa pe teren propriu impotriva celor de la Besiktas Istanbul. "Trebuie sa ne gandim serios la meciul de joi, foarte important pentru toata suflarea dinamovista. Va fi cu totul un alt meci. Ar fi pacat de aceasta munca sa nu confirmam si pe plan international. Campionatul pentru mine s-a incheiat in aceasta seara, ma gandesc la Cupa UEFA acum", a declarat Rednic.

Cei aproximativ 100 de suporteri ieseni care au fost prezenti la Bucuresti au fost atacati cu bate si cu pietre, la iesirea din Capitala, de un grup de persoane, neidentificate pana acum. In urma incidentelor, trei fani ai echipei Poli Iasi au fost raniti si au primit ingrijiri la spitalul din Urziceni. Suporterii ieseni sustin ca atacatorii sunt suporteri giulesteni care au vrut sa razbune incidentele petrecute la Iasi, saptamana trecuta, cu ocazia partidei Poli - Rapid. Atunci, mai multi suporteri moldoveni, care simpatizeaza cu Steaua, au incercat sa-i atace pe rapidisti chiar in centrul orasului.