Ieri, la amiaza, au avut loc primele partide din cadrul saisprezecimilor Cupei Romaniei la fotbal, iar la doua dintre ele a fost nevoie de executarea loviturilor de departajare pentru a fi decisa echipa calificata in optimi.

Formatia de liga secunda Apulum Alba Iulia a reusit sa elimine gruparea FC Vaslui, la penalty-uri, scor 4-2, realizand astfel prima surpriza din aceasta faza a competitiei.

Cea mai echilibrata partida a avut loc la Otopeni, unde Unirea Urziceni s-a impus cu greu in fata celor de la Juventus Bucuresti, dupa un meci care i-a tinut pe spectatori cu sufletul la gura pana la finalul celor 120 de minute. Dupa 90 de minute, scorul era 0-0, iar in prelungiri, cele doua echipe s-au dezlantuit. Mai intai, au marcat ialomitenii, prin Costescu (95), bucurestenii ripostand imediat prin reusita lui Zamfirescu (97). in cea de-a doua repriza a prelungirilor, Urziceniul a lovit din nou, prin golul lui Gheorghe (110). Juventus a avut ocazia sa egaleze, un minut mai tarziu, insa Cozma a ratat o lovitura de pedeapsa, iar echipa sa a fost eliminata din Cupa Romaniei.

Alaturi de Apulum si Unirea Urziceni, s-au mai calificat in optimile de finala si Farul Constanta, CFR Cluj, FC National si Pandurii Targu Jiu.

Meciul dintre Dinamo si Farul II Constanta s-a disputat dupa inchiderea editiei, de la ora 20.45, pe stadionul din stefan cel Mare.

Astazi se vor disputa si celelalte noua partide ale saisprezecimilor Cupei Romaniei, iar una dintre cele mai interesante se anunta a fi duelul dintre Poli II Timisoara si Poli Timisoara.

Rezultatele meciurilor disputate ieri:

Farul Constanta - Gloria Buzau 4-1 (Sacele, stadion Precizia)

Somesul Satu Mare - CFR Cluj 0-4 (Oradea, stadion FC Bihor)

FC National - FCM Bacau 2-1 (Focsani, stadion Milcovul Sud)

Apulum Alba Iulia - SC Vaslui 4-2 dupa penalty-uri (Campina, stadion Poiana)

Unirea Urziceni - Juventus Bucuresti 2-1 dupa prelungiri (Otopeni, stadion CS Otopeni)

Citeste si:

Pandurii Targu Jiu - Jiul Petrosani 4-3 dupa penalty-uri (Targu Jiu, stadion Pandurii)

Meciurile care se disputa azi:

Corvinul 2005 Hunedoara - Otelul Galati (Targoviste, stadion "Eugen Popescu", ora 14.00)

Gloria Bistrita - FC Caracal (Brasov, stadion Forex, ora 14.00)

Politehnica II Timisoara - Politehnica Timisoara (Timisoara, stadion "Dan Paltinisanu", ora 14.00)

UTA Arad - CS Otopeni (Sibiu, stadion Independenta, ora 14.00)

FC Arges - FCM II Bacau (Buzau, stadion Gloria, ora 14.00)

Politehnica Iasi - Universitatea Cluj (Sfantu Gheorghe, stadion Municipal, ora 14.00)

Ceahlaul Piatra Neamt - Universitatea Craiova (Brasov, stadion Tineretului, ora 14.00)

CSM Ramnicu Valcea - Rapid Bucuresti (Bucuresti, stadion Giulesti, ora 16.00)

Forex Brasov - Steaua Bucuresti (Bucuresti, stadion Steaua, ora 20.45)