Adrian Mutu a fost cel mai bun jucator al Fiorentinei in deplasarea de la Empoli (2-1). Decarul nationalei a restabilit egalitatea si i-a oferit lui Toni ocazia sa aduca victoria echipei viola. Romanul a marcat al doilea gol in sase partide de campionat

Echipa lui Cesare Prandelli nu avea voie sa se incurce la Empoli, dar surpriza incepea deja sa se profileze. Violetii au controlat ostilitatile, dar au facut-o steril in prima repriza, Mutu si ceilalti colegi nereusind sa duca la bun sfirsit actiunile ofensive.

Golul reusit de Matteini (28) i-a iritat pe oaspeti, incapabili sa dea o replica adecvata jocului foarte bun facut de gazde, poate cu exceptia fazei din minutul 41, cind Mutu a tintit transversala din lovitura libera. Fiorentina a mizat totul pe ofensiva in partea a doua si a reusit sa se impuna la final.

Meritul principal ii revine lui Mutu, care a dat semnalul revenirii. Romanul a egalat cu o lovitura de cap (67) si le-a aratat colegilor ca se poate. Tot el a continuat sa fie principalul pericol la poarta gazdelor, numai ca a schimbat rolul de finalizator cu cel de pasator.

Asa s-a inti mplat la faza din minutul 79, cind Mutu l-a pus in situatie de gol pe Luca Toni, iar golgeterul editiei trecute in Serie A a indeplinit o simpla formalitate. Prandelli a ales sa apere acest rezultat si l-a inlocuit pe atacantul roman cu sase minute inainte de final, dindu-i ocazia sa primeasca la scena deschisa aplauzele suporterilor Fiorentinei.

Chivu, invins la Reggina

AS Roma a pierdut deplasarea de la Reggina. Pe o ploaie torentiala, gazdele s-au impus meritat cu 1-0, detronind echipa lui Spalletti din pozitia de lider. Cristi Chivu a fost integralist la giallorossi si a primit un cartonas galben. Intr-o alta partida, Ascoli, cu Vali Nastase integralist, a fost invinsa acasa de Livorno (0-2). Accidentat, Paul Codrea nu a jucat simbata pentru Siena, care s-a impus in fata Messinei (3-1).

ITAL IA - 6
Sampdoria - AC Milan 1-1 (Bonazzoli 69 / Kaladze 84)
Siena - Messina 3-1 (Konko 45, Frick 89, Cozza 90 / Rigano 20 - penalty)
Ascoli - Livorno 0-2 (Danilevicius 24, Filippini 63)
Empoli - Fiorentina 1-2 (Matteini 28 / Mutu 67, Toni 79)
Inter Milano - Catania 2-1 (Stankovici 29 si 75 / Mascara 16)
Palermo - Atalanta 2-3 (Corini 45 - penalty, Bresciano 18 / Doni 14, Rivalta 31, Tissone 56)
Parma - Udinese 0-3 ( Muntari 9, Iaquinta 12 - penalty si 66)
Reggina - AS Roma 1-0 (Amoruso 49)
AC Torino - Chievo 1-0 (Stellone 48)