Cu toate ca Berlinul a gazduit ieri un meci care decidea prima semifinalista a Cupei Mondiale, atit Germania cit si Argentina au "bijbiit" pe teren in cautarea golului. Nicio echipa nu a jucat la nivelul asteptarilor, insa pe undeva e de inteles, avind in vedere imensa miza a confruntarii. "Olympiastadion" a cunoscut o prima repriza de-a dreptul penibila, 45 de minute in care nu a existat decit o singura ocazie de gol, de partea nemtilor. in minutul 16, Schenider a centrat in careul argentinienilor, iar Ballack a reluat cu capul pe linga poarta.

Dupa pauza, sud-americanii au intrat mai hotariti in teren, iar in minutul 49 trupa lui Pekerman a lansat bomba: Riquelme a trimis balonul dintr-un corner lui Ayala, iar batrinul fundas al Argentinei a reluat plasat, cu capul, invingindu-l pe Lehmann si deschizind scorul pe o arena devenita, dintr-o data, un veritabil cavou. Gazdele competitiei au inceput (ca de fiecare data, parca, la un turneu final) cursa maraton pentru inscrierea golului egalizator. Oamenii lui Klinsmann au bombardat poarta lui Abbondanzieri cu atita forta incit goalkeeper-ul Argentinei s-a declarat la un moment dat inapt pentru restul jocului, in minutul 71 Pekerman fiind nevoit sa-si schimbe portarului, in locul titularului intrind Leo Franco, legitimat la Atletico Madrid. Profitind de miscarea din poarta sud-americanilor, nemtii s-au napustit si mai abitir catre buturile adverse. in paralel, gazdele au trecut si la cersitul loviturilor libere, iar Lubos Michel - tip orientat - s-a conformat situatiei.

Cu zece minute inainte de final, golgeterul Klose a marcat golul egalizator, aruncind in aer un stadion intreg, basca sutele de mii de fani aflate pe bulevardele din preajma arenei. Klose a marcat (cum altfel?) cu o lovitura de cap, la care Leo Franco n-a zis nici pis, pe urma i-a lasat locul in teren lui Neuville, linistit ca Germania a salvat in extremis un esec in primele 90 de minute, ducind partida in prelungiri. Cele 30 de minute suplimentare s-au dovedit a fi inutile, iar Lubos Michel a invitat cele doua candidate la o ruleta ruseasca: penalty-urile. Germania a inceput cu Neuville (1-0), apoi Cruz a transformat si el (1-1). Ballack imperial (2-1), iar Ayala, eroul Ayala, a ratat (2-1). Podolski a ridicat scorul la 3-1, iar Rodríguez a facut 3-2. Seria patru a fost inceputa de Borowski (4-2) si terminata jalnic si definitiv de Cambiasso, care l-a nimerit pe Lehmann (4-2). Cu scorul general de 5-3, Germania a prins un loc de semifinale, iar Argentina... un charter pentru Buenos Aires intr-un fel, e mai bine. Daca pierdea Germania, nu puteam spune ca nemtii pleaca acasa!