Portugalia s-a calificat in sferturi dupa ce a invins cu 1-0 Olanda la capatul unui meci extrem de tensionat, in care arbitrul Valentin Ivanov a aratat 4 cartonase rosii si 16 galbene! Olandezii au inceput partida cu ganduri de razbunare. Acum doi ani, portocalii pierdusera in semifinale la Euro 2004 chiar in fata lusitanilor. Asa ca baietii lui Van Basten s-au aruncat in atac inca din primul minut. Dar fara rezultat pe tabela. Mai mult, cei care au deschis scorul au fost portughezii, prin Maniche, in minutul 23. Accidentarea lui Cristiano Ronaldo si eliminarea lui Costinha chiar inainte de pauza ar fi putut schimba radical lucrurile. Olandezii nu au profitat insa de superioritate.