Scandalurile de coruptie care bintuie in ultimele luni fotbalul european din Italia pina in Germania, Franta, Spania sau Belgia au radacini adinci in istoria acestui sport, doar metodele diversificindu-se. Din pacate, Romania nu lipseste din aceste jocuri de culise, chiar daca soccerul mioritic a avut un rol minor in bogata afacere cu balonul rotund.

O demonstreaza si cartea scrisa de Rodolhe Albert, un fost angajat al clubului Paris Saint-Germain, care dezvaluie ca gruparea franceza era extrem de generoasa cu arbitrii la meciurile internationale, fiind detaliat cazul Stelei, care a pierdut in 1997 calificarea in turul secund al Ligii Campionilor, dupa ce in meciul-tur cistigase cu 3-0 la masa verde (3-2 pe teren) din cauza ca oaspetii folosisera un jucator suspendat.

Au fluierat pe Champs-Elysées

La Paris, Steaua a pierdut cu 0-5 (meciul fiind arbitrat la centru de Dick Jol din Olanda), primul gol fiind marcat dintr-o lovitura de la 11 m facuta cadou chiar in primul minut al jocului, iar alte doua pina la pauza. "Roger Alves, insarcinat cu primirea arbitrilor in perioada in care Michel Denisot era presedintele clubului, a prezentat o factura completa de 26.926 de franci (adica 4.104 de euro), cu 5.292 de franci pentru restaurant si 12.510 de franci (adica 1.907 de euro) pentru o seara la Lido, celebrul cabaret de pe Champs-Elysées", potrivit cartii scrise de Rodolphe Albert, in care afirmatiile sint sustinute de chitante si facturi. Rodolphe Albert a fost angajat al clubului in perioada 1996-2005, fiind demis dupa ce a fost banuit de deturnare de fonduri, insa presa franceza este de parere ca dezvaluirile sint credibile deoarece vin din interiorul sistemului.