Petrolul are meritul de a fi crezut pana la capat in sansa sa infima de a reedita performanta din 1995, atunci cand a disputat ultimul act al Cupei, tot in fata giulestenilor.

Meciul a fost foarte spectaculos, cu nerv, cu multe faze de poarta si, desigur, cu multe goluri. Cei care au deschis scorul au fost rapidistii, care, prin Daniel Niculae, au stiut sa speculeze o grava eroare defensiva a "gazarilor". Nico a interceptat o pasa neglijenta spre portarul Panaite a lui Donets, l-a driblat pe goalkeeper si a inscris pentru 1-0 in minutul 20. Din acest moment era clar cine va merge in finala, insa Petrolul nu a acceptat infrangerea, iar indarjirea lor le-a adus un gol in minutul 29. Atunci, Gorga a executat un corner, iar Stepanov si-a plasat lovitura de cap pe langa un Minca visator. A fost o partida in care portarului giulestean nu i-a iesit mai nimic, pentru ca Minca a gafat si la a doua reusita a gazdelor, el scapand printre degete o minge sutata din lovitura kibera de la 25 de metri de catre Donets.

Repriza secunda ne-a oferit un start fulminant, pentru ca echipa lui Razvan Lucescu a marcat doua goluri in 5 minute. Mai intai, pentru 2-2 a inscris Marius Constantin, iar Pancu a facut 3-2 pentru alb-visinii, in minutul 53. In partea a doua a jocului a fost introdus pe teren, la Rapid, si portarul Danut Coman, giulestenii regasindu-si, astfel, busola din defensiva.
Petrolul a gasit resurse sa mai marcheze o data, prin Marinescu, cel care a transformat un penalty dictat corect de Augustus Constantin, la un fault al lui Karamian asupra lui Zahiu. Jocul s-a terminat 3-3, un rezultat familiar Rapidului, dar, care, de aceasta data este bine venit.

Daca vor castiga finala Cupei Romaniei, giulestenii au sanse mari sa realizeze eventul, pentru ca forta de joc demonstrata in campionat le permite sa viseze la asa ceva.

Petrolul: 12. PANAITE 2. L. DUMITRU, 3. STEPANOV, 4. DONETS, 16. I. COSTACHE 10. L. MARINESCU, 18. PELANDA, 7. PETROVIC 20. G. GORGA, 8. G. Ghita 9. HADNAGY
Antrenor: Valeriu Rachita
Rezerve: 1. Multescu, 5. Zahiu, 17. C. ILIE, 11. Cr. Ionescu, 14. Budescu, 19. M. Alexandru, 24. Buglea.

Rapid: 32. MINCA 28. N. CONSTANTIN, 24. MAFTEI, 14. PERJA 9. BADOI, 18. N. GRIGORE, 13. E. DICA, 5. I. Stancu 21. D. NICULAE, 7. Vasilache, 19. PANCU
Antrenor: Razvan Lucescu
Rezerve: 1. D. Coman, 10. ART. KARAMIAN , 6. I. Rada, 99. V. Moldovan, 20. Burdujan, 23. M. Constantin, 29. Buga, 8. V. Negru
Accidentat: Maldarasanu

Arbitru: Augustus Constantin (Ramnicu Valcea)
Asistenti: Eduard Dumitrescu (Pitesti) si Nicolae Meghesan (Tarnaveni)