Sezonul trecut, Chelsea - FC Barcelona a tinut capul de afis al optimilor de finala, iar englezii au mers mai departe, dupa un fabulos 4-2 acasa, in retur.
Sortii au decis ca disputa sa aiba parte de un bis in actuala editie, tot in optimi. Dar acum Chelsea a fost gazda in primul meci si, temandu-se de forta catalanilor, a cautat sa faca gazonul arenei sale cat mai putin practicabil pentru artistii lui Frank Rijkaard. Prevedere inutila, pentru ca de ce le-a fost frica albastrilor nu au scapat. Barça si-a luat o prima parte a revansei, invingand cu 2-1, dupa ce gazdele au avut primul cuvant.

Unul dintre momentele-cheie ale jocului a fost eliminarea spaniolului lui Chelsea, Del Horno, in prima repriza, pentru un atac la care ar fi trebuit sa i se intocmeasca si dosar penal pentru tentativa de crima asupra pustiului minune al Argentinei, Lionel Messi.

Spre finalul primei parti, arbitrul norvegian Hauge a trecut cu vederea un hent mare in careul gazdelor, depasind cu nonsalanta momentul. Golurile au venit dupa pauza. A fost mai intai un festival al autogolurilor. Motta a marcat pentru Chelsea in propria poarta, dar Terry n-a ramas mai prejos si l-a invins si el pe bravul sau coechipier Cech. Cel care a ingropat Chelsea a fost insa camerunezul Eto’o, si aroganta lui Jose Mourinho a inceput deja sa se topeasca pe valurile facute de o Barça navigand ca o nava amiral.