Dupa ce fetele au devenit vicecampioane mondiale, baietii au obtinut cinci victorii din tot atitea partide disputate in preliminariile Mondialelor din 2007. In urma succeselor, reprezentativa masculina de handbal a Romaniei s-a calificat pentru meciul de baraj din iunie.

Performanta fetelor la Campionatul Mondial de handbal de la Sankt Petersburg a zgindarit orgoliul nationalei masculine. Baietii lui Lucian Risnita au reusit un parcurs ireprosabil, cu cinci victorii din tot atitea meciuri disputate, in preliminariile Campionatului Mondial din 2007, calificindu-se pentru meciul de baraj programat in luna iunie. "Tricolorii" isi vor afla adversarii in urma tragerii la sorti de pe 5 februarie.

,,Am ramas datori la capitolul rezultate. Handbalul masculin isi cauta inca identitatea de performanta, iar cu ocazia acestor preliminarii speram sa fi iesit din boala cronica", a afirmat antrenorul Lucian Risnita. Desi, astazi, la Kaunas, vor disputa ultimul meci din preliminariile CM, handbalistii au deja in buzunare biletele pentru baraj, obtinute joi in urma victoriei de pe teren propriu cu Lituania, scor 26-24 (15-16).

"Paianjenul" Stanescu

Principalii nostri contracandidati la calificare, lituanienii, au venit la Oradea cu gindul de a-si vinde scump pielea. Mobili si periculosi in atac, oaspetii au inceput in forta prima parte a jocului. Au luat avans, chiar si la cinci goluri (15-10), dar era prea devreme sa se bucure.

Pe finalul primei reprize, handbalistii romani au inceput sa recupereze din handicap, intrind la pauza cu o diferenta de numai un gol. Repriza a doua i-a apartinut portarului Rudi Stanescu. Acesta a reusit nu mai putin de 23 de interventii magnifice, cele mai importante in ultimele zece minute ale partidei.

"Este o campanie pozitiva de calificare, rodul unei munci asidue, si consider ca victoria a fost meritata. Dupa meci, i-am intrebat pe baieti unde vor sa joace barajul, iar ei mi-au spus ca prefera tot la Oradea", a declarat presedintele forului roman de handbal, Cristian Gatu. Cum meciul de astazi nu mai are nici o miza, contind doar pentru palmares, antrenorul Lucian Risnita nu va miza pe jucatorii Eremia Piriianu, Adrian Petrea, Rares Fortuneanu si Laurentiu Toma, care au plecat la echipele lor de club.

Adversari dificili

La tragerea la sorti pentru meciurile de baraj, programata pe 5 februarie, la Zürich, Romania - care nu a mai participat la un Campionat Mondial din 1995 - nu va fi cap de serie. Astfel, ea va avea de infruntat una dintre formatiile: Croatia, Danemarca, Franta, Ungaria, Islanda, Norvegia, Polonia, Portugalia, Rusia, Serbia si Muntenegru, Slovenia, Elvetia, Slovacia sau Ucraina. Dubla mansa a playoff-ului se va disputa pe 11, respectiv 18 iunie.