Desi la un moment dat conducea cu 2-0 si nu-si facea griji pentru victorie, Barcelona a cedat total in fata celor de la Real Sociedad si a incasat-o cu 3-2.

Leo Messi a deschis scorul pentru Barcelona in minutul 7, pentru ca Pedro sa duca scorul la 2-0 in minutul 25, in deplasarea de la Real Sociedad. Gazdele s-au imbarbatat insa si au redus din diferenta pana la pauza, prin reusita lui Castro.

Acelasi Castro a marcat si dupa pauza, intr-o repriza secunda in care Sociedad a dat tot ce-a putut pe teren, iar catalanii au plimbat mingea. Barcelona a resimtit pierderea lui Pique din minutul 56, eliminat pentru cumul de cartonase galbene, si nu a reusit sa mai tina pasul.