Inaintea acestui meci ambele echipe aveau o situatie linistitoare in clasament: Poli Iasi - locul 10, iar FC National - pozitia a 6-a. Meciul se anunta unul interesant, iar startul jocului a confirmat asteptarile. Astfel, in minutul 3, portarul "bancarilor", Nae l-a faultat in careu pe Onofras, iar centralul Sebastian Coltescu a dictat penalty pentru moldoveni. A
celasi Onofras a executat lovitura de pedeapsa, insa a trimis usor pe langa poarta, mentinand scorul intact. Imediat dupa ratarea penatyului, meciul s-a animat ambele echipe au iesit la joc, iar fazele au curs cu repeziciune de la o poarta la cealalta. Bara l-a oprit pe Abiodun sa deschida scorul ('10), dupa o eroare inexplicabila a lui Branet. Aceasta ocazie avea sa anunte golul lui Oprea ('17).

Astfel in urma unui contraatac frumos, "lucrat" de Abiodun pe partea dreapta, nigerianul a centrat perfect pentru Oprea care a venit din spate si l-a executat pe Branet din 12 m cu un sut plasat la coltul lung. Minutul 23 - "Bomba" a fost detonata la Iasi. Arbitrul Sebastian Coltescu, in urma unei faze controversate, acorda inca o data lovitura de la 11 m pentru moldoveni, dupa un fault in careu al lui Ghindeanu asupra lui Pacurar. "Centralul" nu ezita si ii arata "bancarului" cartonasul rosu, trimitandu-l la cabine inainte de finalul meciului. De aceasta data Ciobanu a fost desemnat de antrenorul iesenilor, Ionut Popa, sa execute penaltyul, insa goalkeeperul oaspetilor se face remarcat si apara incredibil. Repriza secunda a debutat in forta, cu Poli Iasi in atac, care s-a mentinut minute bune in jumatatea bucurestenilor.

Nationalul a avut o rabufnire de orgoliu prin Oprea ('53) care a trimis balonul in bara spre disperarea lui Cristiano Bergodi. Gazdele au dominat finalul partii secunde, insa tot "bancarii" au fost mult mai pragmatici decat iesenii. Griffiths ('67), dupa un contraatac rapid, a ramas in situatie de "unu la unu" cu Branet, pe care nu l-a iertat. Imediat, la reluarea jocului, Vrajitoarea ('68) a redus din handicap dupa o centrare a lui Bordeanu.

Lovitura de gratie in Copou.

Nationalul inscrie din nou in 10 oameni. Dupa o balbaiala in careu a fundasilor ieseni, Iancu ('90) a ramas nemarcat si l-a invins pe Branet cu o lovitura de cap. Poli Iasiul a sperat pana in final. Sansele moldovenilor au atarnat de golul lui Bogdan Vrajitoarea, care in ultimul minut de joc in urma unei centrari a lui Bordeanu a trimis nesperat balonul in plasa din 7 m. Poli Iasi - FC National 2 - 3. O partida nerecomandata cardiacilor, care a avut tot ce se putea vedea la un meci de fotbal: multe goluri, eliminari, penaltyuri ratate, numeroase faze de poarta, ritm alert - intr-un cuvant SPECTACOL.

POLI IASI - FC NATIONAL 2 - 3 (0 - 1)
Au marcat: Vrajitoarea ('68), Ciobanu ('91) /M. Oprea ('17), Griffiths (67'), Iancu ('90)

11. GRIFFITHS 7

Rezerve: 1. Prunea, 6. Bazzi, 7 Chiacu, 16. Herea, 20. Liță, 24. Iancu, 25. Băd, 19. Sapunaru

('64 Ciubancan) 6

Rezerve: 22. Plesca, 6. Rapponi, 9. Balba, 15. Bernard, 18. Miclea, 19. Ciubancan, 27.Vrajitoarea, 28. Cita

Arbitri: Sebastian Colțescu (Craiova), Daniel Burloiu (Galați), Horia Bochiș (Dej)

0 - 1 min. 17 Bomba la Iasi, FC National reuseste sa deschida scorul prin M. Oprea, dupa o centrare a lui Abiodun, acesta trimite de la 12 m pe coltul lung
0 - 2 min. 67 "Bancarii" in 10 oameni puncteaza inca o data prin Griffiths dupa un contraatac "lucrat" ca la carte
1 - 2 min. 68 Imediat dupa reluarea jocului, servit excelent de Bordeanu, Vrajitoarea reduce din handicap, cu o lovitura de cap din cadere din 6 m
1 - 3 min. 90 Iancu majoreaza avantajul oaspetilor in urma unei gafe in lant a fundasilor moldoveni care nu reusesc sa respinga centrarea lui Griffiths
2 - 3 min. 91 Iasiul continua sa spere. Vrajitoarea reuseste sa inscrie in finalul partii secunde, cu o lovitura de cap plasata (8m)

Cartonase galbene: Ciobanu ('16), A. Ilie ('73) Balba ('77)/ Iancu ('61)
Cartonase rosii: Ghindeanu ('23)/ Balba ('83)

CHEIA MECIULUI: Irosirea a doua lovituri de la 11 m de catre Poli Iasi prin M. Oprea, respectiv Ciobanu
ONE-MAN-SHOW: Nae - portarul "bancarilor" care a aparat doua lovituri de pedeapsa, salvandu-si incredibil echipa
GAFA MECIULUI: In min. 23 Ghindeanu vede rosu in fata ochilor dupa dupa un fault in careu asupra lui Pacurar
ARBITRAJ: Mediocru. Nu a defavorizat nici una din cele doua combatante

Cuvantul antrenorilor

"Numai prostii pot pierde un asemenea meci. Noi am fost toti niște prosti astazi. Nu am vazut in viata mea sa ratezi doua penaltiuri. Am avut atatea ocazii de gol si le-am ratat. De partea cealalta, vine un singur atacant, face ce vrea cu apararea noastra si ne bate. Ce poti sa mai spui in asemenea conditii?...Repet, eu nu am avut in viata mea doua penaltiuri dictate pentru echipa pe care o pregatesc" - Ionut Popa, antrenor Poli Iasi

"A fost un meci extraordinar, trait la intensitate maxima. Poli Iasi este o echipa foarte buna, dar noi am dat dovada de multa daruire si forta. Am avut noroc ca Poli Iasi a ratat cele doua penaltiuri, dar sa nu uitam ca si noi am avut 6-7 ocazii clare de gol. Am jucat mult timp in zece oameni, dar jucatorii mei au fost extraordinari" - Cristiano Bergodi, antrenor Fc National