Steaua Bucuresti si-a asigurat calificarea in 16-imile Europa League dupa ce a remizat, joi, scor 1-1, cu danezii de la FC Copenhaga, intr-un meci din ultima etapa a grupei E a Europa League.

Desi Cristi Tanase a fost eliminat in minutul 49, formatia ros-albastra a deschis scorul, in minutul 73, gratie sutului spectaculos, de la 25 de metri, trimis de atacantul Raul Rusescu.

Egalarea a venit in minutul 87, dupa ce Vetokele a inscris cu o lovitura de cap din apropierea portii aparate de Tatarusanu.

Datorita infrangerii suferite de VfB Stuttgart in fata norvegienilor de la Molde FK, Steaua se califica in fazele eliminatorii de pe prima pozitie.