Nationala Romaniei a ratat o mare sansa de a invinge Rusia in partida de debut la Campionatul European din Serbia.

Dupa o prima repriza incheiata cu avantaj de cinci goluri (12-7), jucatoarele pregatite de Gheorghe Tadici au cedat teren in partea secunda si au fost egalate cu 30 de secunde inaintea finalului. Ultimul atac a apartinut Romaniei, dar niciuna dintre handbaliste nu si-a asumat aruncarea decisiva si meciul s-a terminat la egalitate, scor 21-21.

Intr-o sala dominata de suporterii romani, jucatoarele pregatite de Gheorghe Tadici au inceput ezitant. Neagu a ratat primul atac si a fost imitata un minut mai tarziu de Geiger, a doua aruncatoare de la 9 metri.