Astra Giurgiu s-a impus cu 2-0 in Giulesti in fata unei echipe apatice a Rapidului. Tembo a marcat cate in gol in fiecare repriza a unui meci in care rapidistilor nu le-a iesit nimic.

Rapidul a si ramas in inferioritate numerica pe final, Alex Ionita fiind eliminat pentru cumul de cartonase galbene. In urma acestui rezultat, Astra egaleaza Pandurii si urca pe locul 2 in clasament.

Problemele din giulesti au apasat tot mai mult si pe psihicul jucatorilor de la Rapid care s-au trezit dominati inca din primele minute de cei de la Astra. Oaspetii au controlat teritorial meciul chiar de la inceput, au impins tot mai mult jocul spre poarta adversa si, profitand de o aparare visatoare a alb-visiniilor, au inceput sa puna probleme la poarta lui Pecanha.