Prima jumatate a esalonului secund s-a incheiat. Dupa 15 etape, cele trei serii sunt conduse de Ceahlaul Piatra Neamt (I), Universitatea Craiova (II) si Gaz Metan Medias (III). Daca in Seria I nemtenii au luat un avans considerabil, nu acelasi lucru putem spune si despre celelalte doua serii unde Universitatea si Gaz Metan trebuie sa traga tare daca vor sa promoveze fara a fi obligate sa joace turneul de baraj.

Cu toate acestea, presedintele Consiliului Director al oltenilor, Adrian Mititelu, este convins ca si dupa urmatoarele 15 etape "Stiinta" va fi tot in fruntea clasamentului. "Orice s-ar spune, nimeni nu are puterea sa faca fata Universitatii. Mai sunt echipe bune, cum este si Dacia Mioveni, dar nu se pot compara cu Universitatea din nici un punct de vedere. Si dupa terminarea returului vom fi tot pe primul loc!", a spus Mititelu.

Esalonul secund se va relua peste aproximativ trei luni, mai exact pe data de 4 martie 2006.

Rezultatele ultimei etape a turului

Seria I: Dunarea Galati - FCM Targoviste 1-0; Dacia Unirea Braila - Laminorul Roman 2-0; FC Botosani - Altay Constanta 4-1; Precizia Sacele - Forex Brasov 4-1; FC Brasov - Portul Constanta 4-0; Gloria Buzau - Ceahlaul Piatra Neamt 0-4; Callatis Mangalia - Midia Navodari 1-1; Petrolul Moinesti - Cetate Suceava 2-0;

Seria a II-a: Univ. Craiova - Dinamo II 1-0; Dacia Mioveni - FC Caracal 1-0; CS Otopeni - Juventus 0-0; Petrolul Ploiesti - Dunarea Giurgiu 4-0; Minerul Motru - Unirea Urziceni 0-1; Inter Gaz - Poiana Campina 2-2; Astra Ploiesti - FC Sibiu 4-1; Rapid II - CSM Ramnicu Valcea 1-3;

Seria a III-a: Olimpia Satu Mare - Unirea Dej 1-0; FCM Resita - Unirea Sannicolau Mare 1-0; FC Bihor Oradea - "U" Cluj 3-2; Gaz Metan Medias - Gloria II 2-0; Liberty Salonta - Unirea Alba Iulia 1-0; ISCT - Minerul Lupeni 5-1; Corvinul - UTA 3-0; CFR Timisoara a stat.

1. CEAHLAUL 15 12 2 1 40-11 38 (+14)

2. Forex Brasov 15 8 4 3 25-18 28 (+7)

3. FC Brasov* 15 7 5 3 23-9 25 (+2)

4. Dacia Unirea Braila 15 6 6 3 18-11 24 (+3)

5. FC Botosani 15 7 2 6 15-14 23 (+2)

6. Petrolul Moinesti 15 6 4 5 20-18 22 (-2)

7. Cetatea Suceava 15 6 3 6 21-18 21 (-3)

8. Dunarea Galati 15 5 4 6 14-14 19 (-3)

9. Precizia Sacele 15 3 9 3 8-9 18 (-5)

10. Altay Constanta 15 5 3 7 14-21 18 (-3)

11. Portul Constanta 15 5 3 7 18-31 18 (-1)

12. Gloria Buzau 15 4 5 6 12-14 17 (-8)

13. FCM Targoviste 15 3 7 5 11-12 16 (-5)

14. Laminorul Roman 15 4 4 7 15-21 16 (-5)

15. Callatis Mangalia 15 4 3 8 14-27 15 (-9)

16. Midia Navodari 15 1 4 10 6-26 7 (-17)

* Echipa FC Brasov este penalizata cu un punct din cauza faptului ca in sezonul 2004/2005 nu a reusit sa indeplineasca baremul minim de 22 de puncte in Divizia A.

1. UNIV. CRAIOVA* 15 11 2 2 19-5 33 (+11)

2. CSM Ramnicu-Valcea 15 9 4 2 25-10 31 (+7)

3. Unirea Urziceni 15 9 3 3 26-9 30 (+9)

4. Petrolul Ploiesti 15 8 2 5 24-15 26 (+5)

5. Dacia Mioveni 15 7 4 4 17-10 25 (+4)

6. Poiana Campina 15 6 5 4 20-16 23 (-1)

7. Minerul Motru 15 5 6 4 13-8 21 (-3)

8. FC Caracal 15 6 3 6 16-20 21 (0)

9. CS Otopeni 15 5 5 5 13-13 20 (-1)

Citeste si:

10. Dunarea Giurgiu 15 5 3 7 14-20 18 (-3)

11. Astra Ploiesti 15 5 2 8 22-27 17 (-7)

12. Rapid II 15 5 1 9 15-30 16 (-8)

13. Dinamo II 15 4 3 8 16-21 15 (-6)

14. Inter Gaz 15 3 5 7 12-21 14 (-10)

15. Juventus 15 3 4 8 13-19 13 (-8)

16. FC Sibiu 15 2 2 11 6-27 8 (-16)

* Universitatea este penalizata cu doua puncte din cauza faptului ca in sezonul 2004/2005 nu a reusit sa indeplineasca baremul minim de 22 de puncte in Divizia A.

1. GAZ METAN MEDIAS 14 9 3 2 24-8 30 (+6)

2. ISCT 14 7 6 1 21-9 27 (+3)

3. Liberty Salonta 14 7 5 2 13-6 26 (+5)

4. "U" Cluj 14 6 6 2 17-8 24 (+3)

5. FC Bihor 14 7 2 5 23-14 23 (+5)

6. CFR Timisoara 14 6 2 6 14-18 20 (-1)

7. FCM Resita 14 5 4 5 11-12 19 (-3)

8. Minerul Lupeni 14 5 3 6 13-16 18 (-3)

9. Gloria Bistrita II 14 4 5 5 9-12 17 (-1)

10. UTA 14 4 4 6 16-16 16 (-8)

11. Unirea Dej 14 4 4 6 14-17 16 (-2)

12. Olimpia Satu Mare 14 4 2 8 10-22 14 (-7)

13. Sannicolau Mare 14 3 4 7 9-21 13 (-5)

14. Unirea Alba Iulia 14 2 5 7 8-15 11 (-13)

15. Corvinul 14 2 5 7 15-23 11 (-10)

Ocupantele locului 1 din fiecare serie vor promova in Divizia A.

Ocupantele locului 2 vor juca un turneu de baraj pentru promovarea in Divizia A.

Formatiile clasate pe locurile 11-17 vor retrograda in Divizia C. Va mai retrograda si echipa cel mai slab clasata pe locul 10 din cele trei serii.

Etapa viitoare (4 martie 2006 - prima a returului):

Seria I: Dunarea Galati - Petrolul Moinesti; Callatis Mangalia - Cetate Suceava; Gloria Buzau - Midia Navodari; FC Brasov - Ceahlaul Piatra Neamt; Precizia Sacele - Portul Constanta; FC Botosani - Forex Brasov; Dacia Unirea Braila - Altay Constanta; FCM Targoviste - Laminorul Roman;

Seria a II-a: Univ. Craiova - Rapid II; Astra Ploiesti - CSM Ramnicu Valcea;

Inter Gaz Bucuresti - FC Sibiu; Minerul Motru - Poiana Campina;

Petrolul Ploiesti - Unirea Urziceni; CS Otopeni - Dunarea Giurgiu; Dacia Mioveni - Juventus Bucuresti; Dinamo II - FC Caracal;

Seria a III-a: Olimpia Satu Mare - Corvinul; ISCT - UTA; Liberty Salonta - Minerul Lupeni; Gaz Metan - Unirea Alba Iulia; FC Bihor Oradea - Gloria II; FCM Resita - "U" Cluj; Unirea Dej - CFR Timisoara; Unirea Sannicolau MAre sta.