Echipa nationala a Romaniei a pierdut in fata reprezentativei Coastei de Fildes, la capatul unui meci in care exprimarea multora dintre tricolori a fost conform poreclei pe care o au africanii lui Didier Drogba

Pe stadionul din Le Mans nationala s-a simtit straina. Asta in fata unui adversar, care, indiferent de conjunctura, face parte din lumea a treia fotbalistica. Primele 20 de minute s-au jucat de parca eram in Cupa Africii. Africanii cu hei-rup-ul pe Drogba, noi sperand sa le innoade Mutu picioarele. Constructie inexistenta, realizari zero. Primul a incercat poarta Yapi Yapo, un mijlocas cu nume de suc la cutie, care a vrut sa marcheze sutand de la 20 de metri. In faza imediat urmatoare, Mutu a fost la un pas sa-l intepe pe goal-keeperul elefantilor, dar lovitura sa libera, executata surprinzator, a ocolit poarta. Tot atacantul lui Juve a tinut tricolorul sus, insa minutele 30 si 31 n-au luminat in horoscopul lui. Drogba s-a simtit dator sa riposteze si a ratat si el in doua randuri (34 si 38), ultima data lovind bara dintr-un unghi inchis. Duelul Mutu - Drogba, pentru ca despre altceva n-a fost vorba, s-a incheiat 0-0 la pauza.

Prietenii nostri elefantii s-au rasculat la reluare si au deschis scorul prin Aruna Kone (50), care l-a invins pe Lobont cu un sut din marginea careului. Asa-zisa furie neagra s-a stins doua minute mai tarziu, cand Iencsi a egalat cu capul, din mijlocul careului, fructificand o lovitura libera executata de Munteanu. Dupa 1-1, Drogba s-a cerut afara. Mutu, in schimb, a vrut sa transeze duelul in favoarea sa si a tras de el. In ciuda incercarilor de a mai inscrie, meciul curgea catre o remiza oarecum echitabila.

Cu toate acestea, africanii au fost in final peste noi, impingandu-ne catre buturile proprii, de unde am reusit cu greu sa evadam. Ecuatia egalului a fost stricata de Nesu, care le-a permis ivorienilor sa castige in ultimul minut. Ne-am reamintit astfel de ce vom privi al treilea turneu final la televizor, in vreme ce nationale precum Côte D’Ivoire joaca la CM.

TACTICA: Doua gauri

Acelasi sistem, alti oameni pe cateva posturi si cea mai neconvingatoare evolutie a toamnei. Un flanc drept format din Badoi, inadaptat la sistemul cu 4 pe linia de fund, si Nicolita, apasat de miza titularizarii. Si o banda stanga lasata buna parte numai in seama lui Rat. De ce? Intai, Mutu a avut constant tendinta de a intra in centru, langa Mazilu si, apoi, Daniel Niculae, acestea fiind singurele momente in care am devenit periculosi. Apoi, Dorinel, care teoretic trebuia sa securizeze zona stanga, a jucat foarte aproape de Cocis. Ca si Paraschiv, iar in spatele lor a aparut un hau in care Drogba a avut momente in care s-a simtit foarte bine. In concluzie, o asezare cu doua gauri negre, una pe stanga si una in zona centrala a defensivei, in care s-au pierdut sansele de gol si iluziile sigurantei apararii.