Nationala de polo a Romaniei a infrant Croatia si merge mai departe in turneul preolimpic de la Edmonton.

Nationala de polo a Romaniei a invins campioana europeana Croatia, scor 16-15, intr-un meci contand pentru locurile 7-10 si va juca pentru pozitiile 7-8, obtinand implicit si calificarea la turneul preolimpic de la Edmonton, la care acced primele noua clasate la Campionatul Europan din Olanda, potrivit OnlineSport.ro.

Romania s-a impus in fata Croatiei dupa prelungiri si lovituri de departajare. Scorul pe reprize a fost 4-2, 3-2, 2-1, 1-5, pana la finalul timpului regulamentar de joc (10-10) si 0-1, 2-1 in cele doua reprize de prelungiri, acestea fiind urmate de aruncari de penalitate, pentru departajare. Romania a marcat patru dintre acestea, iar Croatia doar trei, victoria fiind adusa de Tiberiu Negrean, cu 16-15.

Cititi intregul articol pe OnlienSport.ro.