Rapidul a invatat sa joace pragmatic si, cu o aparare blindata si niste iesiri fulgeratoare pe contraatac (reteta aplicata cu succes in fata olandezilor de la Feyenoord), a reusit sa treaca si de trupa lui Bölöni, FC Rennes, cu 2 - 0. Cei 12.000 de spectatori au cantat cat pentru un stadion intreg pe toata durata meciului, fiind incalziti, in ciuda vremii friguroase, de ocaziile uriase ale giulestenilor de la inceputul primei reprize. Daniel Niculae si Buga s-au aflat fiecare in fata golului, pe fondul unor gafe ale portarului Adailton, insa francezii au scapat fara gol.

Dupa primele zece minute de foc, Bölöni gaseste formula de a echilibra meciul si Rennes trece in atac. Pasele merg, insa rapidistii nu fac nici o greseala si orice minge recuperata este trimisa imediat spre atacanti. Pauza bate la usa si giulestenii sunt din nou in atac.

Nae Constantin strecoara o minge printre doi aparatori, Buga trimite din prima la intalnire pentru Daniel Niculae, iar atacantul nu pierde timpul, trage din voleu si rupe plasa. In a doua repriza, rapidistii tin cu dintii de rezultat. Francezii se chinuie, dar apararea rapidista nu lasa nimic sa treaca. Mingea este tinuta cat mai mult departe de adversar. Karamian ara terenul pe stanga si isi depaseste urmaritorii de fiecare data.

O centrare chiar pe capul lui Buga si scorul devine 2 - 0. Acum, rapidistii capata incredere si isi permit driblinguri si pase cu calcaiul. Francezii au o ocazie in care mingea se plimba pe linia portii lui Coman, dar norocul e de partea Rapidului. E prea tarziu sa se mai schimbe ceva si fluierul de final da semnalul sarbatorii din Giulesti.

"A fost un meci extraordinar, impotriva unei echipe foarte bune, care se afla pe locul 7 in campionatul Frantei. De fiecare data cand au jucat impotriva unor adversari puternici, baietii de la Rapid nu au fost inferiori. Pentru a ne califica, mai trebuie cel putin o victorie", a declarat, la finalul intalnirii, antrenorul Razvan Lucescu. "Se vede mana antrenorului in performanta Rapidului. Arma principala a Rapidului este acest entuziasm, entuziasm care vine si din partea publicului, care merita felicitat, dar si din vestiar, acolo unde este meritul lui Razvan", a declarat si antrenorul oaspetilor, Loti Bölöni.