Sambata, la Galati, rapidistii au avut o senzatie de dŽj"-vu. In minutul 37, conduceau cu 3-0. Meciul parea un galop de sanatate care avea sa se incheie cu cea mai clara victorie in deplasare din acest campionat. Blestemul care bantuie Rapidul a lovit insa din nou, necrutator. Jucatorii pregatiti de Razvan Lucescu s-au inmuiat inexplicabil, prabusindu-se in fata Otelului. Gazdele au revenit spectaculos, au egalat la trei si au terminat meciul in forta, inghesuindu-si adversarii in corzi. S-a repetat o poveste veche de cand lumea in Giulesti. Acum doi ani, la pauza meciului Anderlecht-Rapid, din preliminariile Ligii Campionilor, romanii conduceau cu 2-0 si erau ca si calificati. Ultimele 45 de minute au fost de cosmar, belgienii intorcand neverosimil scorul la 3-2. Asta-primavara, in Cotroceni, Rapid a recidivat. In minutul 70 al intalnirii cu FC National, giulestenii conduceau cu 3-0. S-a terminat 3-3.

Patronului "visiniilor", George Copos, ii place sa spuna ca echipa sa este "farmecul vietii", iar Dinamo - "fascinatia puterii". Obiceiul lor de a pierde victoria printre degete a facut ca jucatorilor rapidisti sa li se potriveasca mai degraba sintagma "farmecul prostiei".
Fanii giulesteni s-au saturat si ei. La finalul jocului, i-au contrat dur pe elevii lui Lucescu, amenintandu-i cu bataia daca nu se pun cu burta pe fotbal.

"Dubla" cu Feyenoord, decisiva pentru Lucescu

George Copos a refuzat ieri sa comenteze evolutia meciului de la Galati. "Eu il felicit pe Mugur Isarescu, guvernatorul BNR, pentru decizia luata in privinta creditelor", a deturnat Copos discutia, cand a fost intrebat despre Rapid. Surse din anturajul sau sustin insa ca magnatul intentioneaza sa "traga linie" dupa dubla cu Feyenoord. Doar calificarea in grupele Cupei UEFA l-ar mai putea salva pe antrenorul Razvan Lucescu de la demitere.

Marcatori: V. Tanase (41), Aldea (44 si 68 - ambele din penalty)/D. Niculae (11), N. Constantin (20), Buga (37)

Otelul: Urai 6 - Zeciu 5, Somcherechi 6, C. Marginean 5 - Somodean 4 (31, Cr. Craciun 6), V. Tanase 7, Izvoreanu 7, I. Dragomir 6 - Badescu 7 (74, M. Alexandru 5) - Valencia 6, Aldea 7 (89, R. Oprea).
Antrenor: Aurel Sundea
Rapid: D. Coman 6 - M. Constantin 5, Maftei 5, Fl. Moldovan 5 - Badoi 5, Maldarasanu 6, Ilyes 6 (75, E. Dica 5), A. Karamian 4 - Buga 7 (76, Mara), N. Constantin 7 (68, Vasilache 6), D. Niculae 7.
Antrenor: Razvan Lucescu

Stadion: "Dunarea"; Spectatori: 7.000; Arbitri: S. Coltescu 5 - A. Onita 6, D. Iliescu 6