Hagi a trecut cu brio examenul de maturitate, invingind in primul derby al carierei de tehnician. Victoria la limita obtinuta duminica seara a adus trei puncte extrem de pretioase pentru Galatasaray, care s-a apropiat la doar doua puncte de Fenerbahce si poate visa sa cistige un nou titlu de campioana a Turciei in anul in care sarbatoreste centenarul. Singurul gol al meciului a fost marcat de Necati in minutul 55, dupa ce Hakan Sukur ratase in prima repriza doua ocazii importante. In Franta, Rennes, echipa pregatita de Ladislau Bölöni, a mai facut o victima, a sasea in acest sezon, Lens, pe care au invins-o cu 3-1. Cele 3 puncte obtinute simbata au urcat formatia romanului doua trepte in prima divizie din Hexagon. Cosmin Contra a revenit in prima divizie engleza, accidentarea suferita cu doua saptamini in urma dovedindu-se mai putin grava decit s-a crezut initial. Din pacate, echipa sa, West Bromwich, a inregistrat al treilea esec consecutiv si se afla pe ultimul loc.